Сторінки історії 19 століття 4. Сторінки історії XIX століття

Урок на тему: "Сторінки історії XIX століття"

Цілі:

    Ознайомити із реформами Олександра II.

    Формувати уявлення учнів про технічні винаходи в 19 столітті, розвивати інтерес до історії.

    Виховувати патріотизм, повагу до історії

Обладнання:

    стрічка часу,

    портрет Олександра ІІ,

  • картки з іменами знаменитих людей,

    комп'ютер,

    проектор,

    слайд програма.

Тип уроку:засвоєння нових знань

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу. Повідомлення теми уроку.

Перед нами книга «Історія Росії. 19 століття". ( Додаток 1(Слайд 1))

Минулого уроку ви вже дізналися про одну важливу подію на початку цього століття.

Чи хотіли б ви перегортати сторінки цієї книги далі? Чому вам це хочеться зробити?

19 століття був насичений різними подіями і у політичному, і культурному житті країни. З ними ви будете знайомитись у старших класах.

Сьогодні, перегорнувши лише деякі сторінки цієї книги, ви дізнаєтесь:

    про нового царя;

    про низку його реформ;

    про деякі винаходи 19 століття.

Бажаєте про це дізнатися?

Тоді постарайтеся швидше

Завдання все виконувати.

У вас на столах лежить картка. ( Додаток 2)

Прочитайте, що написано. (Катерина II, Михайло Іларіонович Кутузов, Петро I, Іван III, А.В. Суворов, Іван Грозний).

Що написано? (імена знаменитих людей)

На які дві групи ви розділите ці імена? (Правителі нашої країни та полководці).

Що об'єднує Суворова та Кутузова? (Суворов - генералісимус - Найвище військове звання в російській армії. Помер 1800 р.Кутузов - Головнокомандувач російської армії).

    билися з французькими військами.

    Кутузов був учнем Суворова.

    у них одна доля. Царі видаляли їх із армії, коли був війн, і знову закликали, коли Росії загрожувала небезпека.

Яка небезпека загрожувала Росії 1812 року? (Вторглася французька армія, щоб «роздавити» Росію).

У М.Ю. Лермонтова є такі рядки:

Недарма пам'ятає вся РосіяЗапис на дошці
Про день Бородіна!

Як ви вважаєте, чому про цей день пам'ятає вся Росія? (Втрати до 50 тис. у цьому жахливому побоїщі).

(Наполеон писав: «З усіх моїх битв найжахливіше те, яке я дав під Москвою. Французи показали себе в ній гідними здобути перемогу, а росіяни здобули (здобули, отримали) право бути непереможними».

Розкажіть про Бородінську битву, використовуючи схему.

Бородинська битва.

22 серпня 1812 року російська армія розгорнулася вздовж річки Колочі біля села Бородіно приблизно 110 км від Москви. У російській армії налічувалося близько 120 тис. чоловік, ще близько 30 тис. народних ополченців, які використовувалися для будівництва укріплень і як санітарів і понад 600 знарядь. У Наполеона було близько 135 тис. Чоловік і трохи менше 600 гармат.

Цілий день сторони готувалися до бою.

Бій почався 26 серпня о 5 год 30 хв ранку. Декілька атак було відбито з великими втратами для французів. Але все-таки ворогам вдається захопити село Бородіно. Найважчим моментом бою була оборона Курганної висоти. Її захисників очолював генерал Н.М. Раївський.

Протягом кількох годин висоту обстрілювали 400 французьких гармат. 45 тис. французів проти 18 тис. росіян. Все ж таки після запеклих атак ворогові вдалося зайняти висоту. Російські війська відійшли село Семенівське і продовжували утримувати оборону.

І росіяни, і французи зазнали великих втрат. Після настання темряви французькі війська відійшли на колишні позиції. Росіяни залишилися дома, не намагаючись знову зайняти втрачені укріплення.

За наказом Кутузова російська армія відступила до Москви.

Кутузов: «Зі втратою Москви не втрачено ще Росія…».

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. – А зараз на нас чекає гра: «Невідіслана депеша». ( Депеша- Письмове повідомлення).

На картці, що розрізає, письмове повідомлення. Дізнайтесь, хто його міг відправити.

Катерина II

А.В. Суворов

Петро I

Іван Грозний

«Морським судам бути!».

М.І. Кутузов

Іван III

Перевірка. Переверніть картки. Якщо вийде портрет, то завдання виконане правильно. ( Додаток 1(Слайд 3))

Чий портрет вийшов? (На дошці портрет) (Додаток 4)

Цікавою є постать Олександра II. Коли він був ще дитиною, його батько, імператор Микола I ( Додаток 1(Слайд 4)), запропонував відомому поету Василю Андрійовичу Жуковському стати вихователем маленького спадкоємця. До нас дійшли ті настанови, які намагався прищепити поет своєму вихованцю: «Люби свій народ: без любові царя до народу немає любові до царя». Олександр II вступив на російський престол у 1855 році у 36 років. (1855-1881)

Він багато їздив Росією і однією з царської сім'ї побував у Сибіру. В очах багатьох він був добрим та справедливим.

2. – Цей ребус допоможе дізнатися, як називали царя Олександра II. ( Додаток 1(Слайд 6,7))

Кого і чого він звільнив?

Вам допоможе ключове слово із кросворду, який розгадували хлопці.

Слово перевіряльнику: як впоралися із завданням.

Яке ключове слово вийшло? (Селяни).

Яким було життя селян?

Від чого, як ви вважаєте, цар звільнив селян? (Від кріпацтва).

Що ж таке кріпацтво? Яким було життя селян на той час? (Фортечне право – такий закон, яким більшість російських селян було неможливо залишити своїх господ-помещиков).

Як ви вважаєте, чому необхідно було скасувати кріпацтво?

А) Ганебний та принизливий порядок.

Б) Протягом багатьох століть кріпосне право було гальмом розвитку. Основну масу населення становили селяни.

В) Олександр II 30 березня 1856 року виступив перед московським дворянством з промовою: «Краще скасувати кріпацтво зверху, ніж чекати на той час, як його само собою почне скасовуватися знизу».

Для такої заяви були всі підстави. Більшість селян перебивались із хліба на квас.

На дошці з'являється:

Реформи - скасування кріпосного права

Олександра ІІ

(Портрет)

IV. Фізкультхвилинка.

Подивіться на стрічку «Історичні події». (На дошці).

На стрічці часу записано роки, коли відбулися знамениті події в нашій країні.

Чи всі роки, записані на стрічці, вам відомі? (Ні. 1861 р).

А решта років? (Так).

Проведемо гру: «Зістав події з датою». (Діти встають) Вам потрібно буде по малюнку або фотографії згадати цю подію і подивитися, під яким числом записана дата. (Діти виконують завдання стільки разів, скільки вказує це число)

(Додаток 1(Слайди 9-13).

    Освоєння С-Петербурга. 1703 (4) - Права рука вгорі, ривки руками

    Хрещення Руси. 988 р. (1) – руки в сторони, бавовна над головою

    Льодове побоїще. 1242 р. (2) - стрибки

    Бородинська битва. 1812 р. (5) - нахили

    Куликовська битва. 1380 (-) - Присідання

З якою подією пов'язаний 1480? (Падіння ординського ярма. Битва на р. Угрі. Ахмат).

V. Вивчення нового.

1) - Що ж сталося 1861 року? ( Додаток 1(Слайд 14).

Прочитайте статтю «Цар-визвольник» на стор. 122 і ви знайдете відповідь на це запитання. (Підписано маніфест- письмове звернення верховної влади до народу. Маніфест 19 лютого 1861 дарував селянам особисту свободу).

У Росії перестали торгувати людьми. «Все ти був чийсь, а тепер ось, дякувати Богові, і свій став», - говорили між собою мужики.

2) – З ім'ям Олександра II пов'язано багато змін у житті країни. З'являлися та розвивалися міста, швидко почало зростати міське населення.

Що стало головною причиною зростання міського населення?

(Селяни переселяються до міст у пошуках кращої частки або влаштовуються у місті на тимчасову роботу).

З'являлися заводи:

    Механічний (Додаток 1 (Слайд 15))

    машинобудівний

    металообробний

    скляний

    цементний (Додаток 1 (Слайд 16 - завод та слюсарний цех)).

текстильні мануфактури (прекрасні тканини)

фабрики (кондитерська, суконна) ( Додаток 1(Слайд 16) .

Олександр II велику увагу приділяв освіті. Створювалися нові навчальні заклади . Створювалися початкові школи (Термін навчання не перевищував 3 років), гімназії. Одних навчальних училищ за Олександра ІІ виникло понад 20 тис., з'являються жіночі навчальні заклади (гімназії).

Виникло понад 700 найменувань газет та журналів.

Були створені земства – місцеві виборні органи.

- Судові процеси велися з адвокатами та присяжними засідателями.

Будувалися нові залізниці . (Додаток 1(Слайд 17 - Будівництво з/д)).

(1-а пасажирська залізниця відкрилася 1837 р. між Петербургом і Царським селом).

Будувалася Транссибірська магістраль - Великий Сибірський шлях. ( Додаток 1(Слайд 18- Міст через Єнісей).

Знайдіть Транссибірську магістраль на карті. Через які міста вона проходить?

Чому будівництво ж/д мало велике значення?

    Будівництво Транссибірської магістралі дало змогу пов'язати центр країни із Сибіром та Далеким Сходом.

    – Освоєння нових земель дозволило розпочати переселення селян із центру Росії.

    Залізниці стали найважливішим видом транспорту. Швидкі перевезення прискорили розвиток багатьох галузей господарства.

    - Завдяки Транссибірській магістралі різко підвищилася обороноздатність далекосхідних рубежів.

(Додаток 1(Слайд 19 – паровози, вагони)).

Які ще технічні новації з'явилися у 19 столітті? Прочитайте статтю на сторінці 124-125. (Електричне освітлення, телефон, кінна залізниця – КОНКА, трамваї, 1-й легковий автомобіль (1899), 1-й російський автомобіль з двигуном внутрішнього згоряння – працював на пальному (1896), ліфти). ( Додаток 1(Слайди 20-22).

Можайський Олександр Федорович ( Додаток 1(Слайд 23)) з 1856 працював над створенням літального апарату. Він вивчав політ птахів, повітряних зміїв, проводив дослідження. Йому відвели ділянку на військовому полі під Петербургом, де і почалася споруда літака з двома паровими двигунами та трьома гвинтами. Літак Можайського вперше підняв людину у повітря.

На дошці з'являється:

Багато змін життя країни відбулося під час царювання Олександра II. Попри це особиста доля цього царя була трагічна. На його життя було скоєно кілька замахів, від одного з них він загинув 1 березня 1881 в С – Петербурзі. (З'явилися люди, які вважали за можливе змінити державний лад за допомогою вбивства неугодних їм правителів).

На тому місці, де був убитий Олександр II в 1907 р за вказівкою Олександр III (2-й син Олександра ІІ), побудована церква Воскресіння Христового ( Додаток 1(Слайд 25). Різнокольорові бані, кам'яні візерунки. Церква - данина пам'яті цареві, тому і називають її інакше - Спас на крові. Коли сонячні промені падають на червоний камінь її стін, здається, ніби вони оббризкані кров'ю.

VI. Закріплення вивченого.

Ось ми перегорнули деякі сторінки історії 19 століття. ( Додаток 1(Слайд 26).

Гра «Доміно»

Генералісімус

Олександр II

визволитель

Перша залізниця

Катерина II

Скасування кріпацтва

Вітчизняна війна

Ф.Ф. Ушаков

Флотоводець

А.В.Суворов

Як називали Олександра ІІ?

Чому в російську історію Олександр II увійшов як цар-визволитель?

Коли кріпаки здобули свободу?

Яке значення це мало?

VII. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

З додаткової літератури дізнайтеся про технічні нововведення, що з'явилися у 19 столітті.

Придумай розповідь про долю сім'ї колишніх кріпаків після отримання волі.

Виставлення оцінок.

Катерина II,Михайло Іларіонович Кутузов , Петро I, Іван III,А.В. Суворов , Іван Грозний

Катерина II,Михайло Іларіонович Кутузов , Петро I, Іван III,А.В. Суворов , Іван Грозний

Катерина II,Михайло Іларіонович Кутузов , Петро I, Іван III,А.В. Суворов , Іван Грозний

Катерина II,Михайло Іларіонович Кутузов , Петро I, Іван III,А.В. Суворов , Іван Грозний

Катерина II

А.В. Суворов

«Якщо я посмію сказати, що кріпаки такі самі люди, як ми, то я ризикую тим, що втрачу трон».

Петро I

Іван Грозний

«Морським судам бути!».

М.І. Кутузов

Іван III

«Ну, як із такими молодцями і не побити французів?!»

Катерина II

А.В. Суворов

«Якщо я посмію сказати, що кріпаки такі самі люди, як ми, то я ризикую тим, що втрачу трон».

Петро I

Іван Грозний

«Морським судам бути!».

М.І. Кутузов

Іван III

«Ну, як із такими молодцями і не побити французів?!»

Катерина II

А.В. Суворов

«Якщо я посмію сказати, що кріпаки такі самі люди, як ми, то я ризикую тим, що втрачу трон».

Петро I

Іван Грозний

«Морським судам бути!».

М.І. Кутузов

Іван III

«Ну, як із такими молодцями і не побити французів?!»

Катерина II

А.В. Суворов

«Якщо я посмію сказати, що кріпаки такі самі люди, як ми, то я ризикую тим, що втрачу трон».

Петро I

Іван Грозний

«Морським судам бути!».

М.І. Кутузов

Іван III

«Ну, як із такими молодцями і не побити французів?!»

Генералісімус

Олександр II

визволитель

Перша залізниця

Катерина II

Скасування кріпацтва

Вітчизняна війна

Ф.Ф. Ушаков

Флотоводець

А.В.Суворов


Олександр II

Олександр II відомий насамперед тим, що при ньому було скасовано кріпацтво. Протягом багатьох століть воно було суттєвим гальмом розвитку країни. Протягом кількох років працювала комісія, яка становила закон про визволення селян від кріпацтва. 1861 став поворотним моментом у розвитку Росії. Селяни перестали бути власністю поміщиків, їх не можна було купувати, дарувати, продавати. Вони отримали громадянські права: могли самостійно укладати договори, купувати майно, вести судові справи.
Скасування кріпацтва викликало незвичайне пожвавлення торгівлі та промисловості. Було проведено багато залізниць, що зв'язали між собою великі міста. Відкривалися школи для початкової освіти, що було дуже важливим для неграмотного сільського населення.
Було проведено реформу армії, замінила рекрутський набір (25-річна служба) загальної військової повинності. Термін служби було скорочено до 6 років (і 9 років у запасі).
Перше в історії Росії кругосвітня подорож була здійснена на початку XIX століття кораблями "Надія" та "Нева" під командуванням Івана Крузенштерна та Юрія Лисянського. За час експедиції вони вивчили острови Тихого океану, Сахалін, Камчатку, побували у Китаї та Японії.
23 березня 1876 відбулася демонстрація "електричної свічки" російського електротехніка Яблочкова у Франції. Паризькі та лондонські газети та журнали, розповідаючи про чудовий винахід Яблочкова, захоплено писали: "Світло приходить до нас з Півночі - з Росії!", "Росія - батьківщина світу". До 1880 творчим генієм іншого російського електротехніка, Олександра Миколайовича Лодигіна, була створена електрична лампа розжарювання.

Встановити послідовність подій

На контурній карті:
а) обведи межі Російської імперії;
б) познач червоним гуртком столицю Російської імперії;
в) покажи кольоровою лінією Транссибірську магістраль дільниці від Єкатеринбурга до Владивостока.

Чи могло таке бути? Знайди одне невірне твердження і відмічай
його знаком "-".

1) Наприкінці XIX століття у Політехнічному музеї можна було побачити електричну лампочку
--- 2) У 1825 році між Москвою та Єкатеринбургом була прокладена залізниця. (Твердження не правильне, тому що залізниця між Москвою і Єкатеринбургом була прокладена набагато пізніше)
3) В 1852 жителі Твері їздили в Петербург і Москву залізницею.

Запиши цифрами:
а) вік – 100 років;
б) половина століття – 50 років;
в) чверть століття – 25 років.

Якого відрізка століття відносяться ці роки? Зверни увагу! 25 років становлять половину від 50 років, а це означає, що дата, що відноситься до першої чи останньої чверті століття, в той же час відповідатиме першій чи другій половині століття.

Друга половина XVIII (18) століття

1790

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ ХІХ СТОЛІТТЯ

Цілі:

1. Сформувати уявлення учнів життя у ХІХ столітті.

2. Ознайомити із реформами Олександра Другого.

3. Сформувати уявлення учнів про технічні винаходи у ХІХ столітті.

4. Розвивати інтерес до історії.

Оборудування: портрет Олександра II, історична карта «Росія в XIX столітті.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Повідомлення теми уроку.

Вчитель.Цей ребус допоможе нам дізнатися про тему уроку.

Учні.Воля.

Вчитель.Сьогодні на уроці ми дізнаємось, коли стали вільними кріпаки. Пройдемося по Москві та Петербургу – від центру до околиць. Познайомимось із технічними новинками того часу.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Вчитель проводить запитання:

Чому війна 1812 року називається Вітчизняною?

Який полководець командував російськими військами 1812 року?

Розкажіть про Бородінську битву, використовуючи ілюстрацію підручника.

Якщо висловлювання є вірним, то учні ставлять знак «+»; якщо неправильне, то знак "-".

1. У Франції до влади прийшов полководець Багратіон.

2. Французька армія вторглася до Росії 1812 року.

3. Головнокомандувачем російських військ був призначений Кутузов.

5. Після Бородінської битви Кутузов вирішив залишити Москву.

6. Війна 1812 називається Вітчизняною тому, що на війну піднявся весь народ.

7. На честь перемоги над Наполеоном у Москві було збудовано Казанський собор.

8. У Петербурзі перебуває гробниця Кутузова в Петропавлівському соборі.

9. Після закінчення Вітчизняної війни 1812 року в Москві на Червоній площі спорудили пам'ятник Мініну та Пожарському.

Відповідь: –, +, +, –, +, +, –, –, + .

Учні складають роботи на перевірку.

ІІІ. Робота над новим матеріалом

Вчитель.Доблесні захисники, селяни-партизани, сподівалися, що становище у країні зміниться, але цього не сталося. Після війни поміщики збільшили панщину та оброк. Учорашні партизани заремствували: «Ми проливали кров, позбавили Росію тирана, а нас знову тиранять панове».

Що ж таке кріпацтво? Яким було життя селян на той час?

Учні.Селяни були кріпаками. Їхнє життя залежало від господаря, який міг їх продати, подарувати чи програти в карти.

Вчитель.Чи мирилися селяни з таким життям?

Учні.Вони піднімали повстання. Омелян Пугачов зібрав навколо себе безліч незадоволених і став ватажком повстання.

Вчитель.Кріпацтво – це такий закон, за яким більшість російських селян не могли покинути своїх панів-поміщиків. За законами земля належала поміщикам, а працювати у ньому мали селяни. Багатство поміщика визначалося тим, що у нього було «душ» – селян чоловічої статі (жінок за «душ» не вважали). Були поміщики, які мали кілька тисяч «душ». Селян, прикріплених до поміщицької землі, називали кріпаками.

Поміщики робили зі своїми кріпаками все, що хотіли: покладали на них непосильну роботу, за найменшу провину віддавали в солдати, сікли іноді до смерті. Селян продавали, розлучаючи дітей та батьків, вимінювали на собак.

Поет До. Ф. Рилєєв писав:

Ах, нудно мені

І в рідній стороні:

Все в неволі,

У тяжкій частці…

Довго ль російський народ

Буде мотлохом панів?

Після Вітчизняної війни 1812 багато хто сподівався на визволення кріпаків. Але це сталося лише у 1861 році, коли цар Олександр II підписав маніфест про селянську вільність, за що його прозвали визволителем.

30 березня 1856 року Олександр II виступив перед московським дворянством з промовою: «Краще скасувати кріпацтво зверху, ніж чекати на той час, що його само собою почне скасовуватися знизу». Для такої заяви були всі підстави. Більшість російських селян перебивались із хліба на квас.

Прочитайте текст на с. 122–123 підручники. Чому в російську історію Олександр II увійшов як цар-визволитель?

Учні.Він підписав маніфест про селянську вільність.

Вчитель.З ім'ям Олександра II пов'язано багато змін у житті країни. Розвивались міста, з'являлися заводи та фабрики, будувалися нові залізниці. Створювалися нові навчальні заклади. Олександр II провів інші важливі реформи. Його царювання для Росії прогресивним. Було створено земства – місцеві виборні органи. Судові процеси тепер велися змагально – з адвокатами та присяжними засідателями. Здобув розвиток освіту: одних народних училищ при Олександрі II виникло майже 20 тисяч, жіночих навчальних закладів – до 300. Настала відлига і для друку: виникло понад 700 найменувань газет та журналів. Широкий розмах набув суспільного руху. Сама територія Росії збільшилася на 355 000 кв. верст.

Незважаючи на це, особиста доля Олександра II була трагічною. З 1866 року на його життя було скоєно кілька замахів, від одного з них загинув 1 березня 1881 року.

Учні читають статтю «Петербург та Москва» на с. 123–124 підручники та заповнюють схему:

Вранці діти всі прокинулися,

Усміхнулися, потягнулися,

Швидко зробили зарядку:

Ручки вгору, ручки вниз,

На шкарпетках піднялися,

Нахилилися на бочок,

На шкарпетках скок-скок-скок.

Вчитель.Нові часи настали у житті країни. Які технічні нововведення з'явилися у ХІХ столітті? Прочитайте статтю на с. 124–125 підручника «Які технічні нововведення увійшли до життя людей».

Учні.У ХІХ столітті з'явилося електричне освітлення, залізниця, телефон.

Вчитель.Розгляньте карту на с. 120–121 підручник. Знайдіть Транссибірську магістраль. Через які міста вона проходить?

IV. Закріплення вивченого.

Вчитель проводить бесіду з питань:

Коли кріпаки отримали свободу?

Яке значення це мало?

Коли з'явилася перша залізниця?

Які міста вона поєднала?

Що таке Транссибірська магістраль?

Вчитель заздалегідь готує 3 комплекти карток. Розрізати на прямокутники жирними лініями.

Генералісимус

Клас поділяється на 3 команди. Перемагає команда, що найшвидше склав вірний ланцюжок з карток «Доміно».

Підбиття підсумків гри.

V. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

Учні читають висновок с. 126 підручника.

Домашнє завдання.

С. 122-126. Відповісти на запитання «Перевір себе».

Слайд 2

Після вітчизняної війни 1812 року, коли народ зі зброєю в руках піднявся на захист Батьківщини, багато хто сподівався на визволення селян-кріпаків.

Слайд 3

Обговоріть у парах

  • Яким було життя селян на той час?
  • Чи мирилися селяни з таким життям?
  • Що таке кріпацтво?
  • Слайд 4

    Кріпацтво – це такі закони, за якими більшість російських селян не могли покинути своїх панів-поміщиків. За цими законами земля належала поміщикам, а працювати у ньому мали селяни.

    Слайд 5

    Багатство поміщика визначалося тим, що у нього було «душ» - селян чоловічої статі (жінок за «душі» не вважали). Селян, прикріплених до поміщицької землі, називали кріпаками.

    Слайд 6

    Поміщики робили зі своїми кріпаками все, що хотіли: покладали на них непосильну роботу, за найменшу провину віддавали в солдати, сікли іноді до смерті. Їх продавали, розлучаючи дітей та батьків, вимінювали на собак.

    Слайд 7

    Були поміщики, які заводили у себе театри із кріпаками. Були серед кріпаків чудові художники, музиканти, скульптори. Прекрасні витвори мистецтва створені руками кріпаків. На жаль, навіть неможливо порахувати, скільки талантів загинуло у кріпосній неволі.

    Слайд 8

    В 1861 цар Олександр II підписав маніфест про селянську вольність. У той самий день він був прочитаний у церквах по всій території Російської імперії.

    Слайд 9

    Відтепер селяни більше були власністю поміщиків – вони могли самостійно вести справи. У російську історію Олександр Другий увійшов як цар-визволитель.

    Слайд 10

    Відтепер усі жителі Росії були вільними та могли самі влаштовувати своє життя. Хоча, як і раніше, можливості для цього у всіх були різними. Різна доля чекала на дитину з сім'ї багатого поміщика, фабриканта, купця і дитину з сім'ї колишніх кріпаків.

    Слайд 11

    З ім'ям Олександра Другого, котрий зійшов на престол у 1855 році, пов'язано багато змін у житті країни. Настали нові часи. Олександр Другий здійснив важливі реформи.

    Його царювання було прогресивним для Росії.

    Слайд 12

    За рахунок припливу селян, що прийшли в місто на заробітки, швидко почало зростати населення Петербурга, Москви та інших міст.

    Слайд 13

    У центрах обох міст, поряд із гарними палацами знаті, що залишилися від колишніх часів, з'явилися будинки банків, універсальних магазинів, музеїв, театрів.

    Слайд 14

    У цей час виникло багато великих фабрик і заводів. У Петербурзі з'явилися Путиловський та Балтійський заводи. У Москві – текстильні мануфактури: Трьохгірна та Даниловська.

    Слайд 15

    • Солдати стали служити в армії 6 років замість колишніх 25 років.
    • Солдат, що відслужив 25 років, повертається в застарілий будинок, де на нього ніхто не чекає.
    • Солдат-строковик (6 років служби) повертається до сім'ї.
  • Слайд 16

    Отримало розвиток освіти.

    Одних народних училищ за Олександра Другого виникло майже 20 тисяч, а жіночих навчальних закладів – до 300 тисяч.

    Слайд 17

    Робота за підручником

    Прочитайте текст на с.124-125 підручника.

    Які технічні нововведення з'явилися у ХІХ столітті?

  • Слайд 18

    Технічні нововведення XIX століття

    • Електричне освітлення
    • Трамваї
    • Кінна залізниця
    • Ліфти
    • Телефони
  •  
    Статті потемі:
    Перспективи розвитку транспортної системи Росії
    Соціально-економічне становище, яке займає автотранспорт у транспортній структурі Росії, визначає його пріоритет та незаперечні переваги з погляду високотехнологічного обслуговування, основними характеристиками якого є: гнучкість,
    Презентація на тему «Привітання колег освітян початком нового навчального року
    Пропоную до Вашої уваги презентацію, яку я підготувала спеціально для одинадцятикласників. Для них настає останній навчальний рік. Він не обіцяє бути легким, як усі попередні роки. Але без сумніву, це буде особливий і дуже хвилюючий для
    Прокласти маршрут.  Навігатор онлайн.  Відстань між містами розрахувати.  Яндекс.Пробки: як працюють і як правильно користуватися на комп'ютері, iOS та Android Пробки на ленінградці зараз
    На тих ділянках, де буде встановлено пристрій Barmashstreet, утворення «пробок» неможливе в принципі: пристрій не допустить перевищення кількості машин на ділянці вище за граничне значення, що визначається розрахунковим значенням. За ними автомобілі можу
    Транспортна система – це що таке?
    Надіслати свою гарну роботу до бази знань просто. Використовуйте форму, розташовану нижче Студенти, аспіранти, молоді вчені, які використовують базу знань у своєму навчанні та роботі, будуть вам дуже вдячні. Розміщено на http://www.allbest.ru/ РЕФЕРАТ на