Конспект уроку на тему: Душевна щедрість вчительки, її роль у житті хлопчика за твором В. Распутіна Уроки французької

Уткіна Олена Олександрівна
вчитель російської мови та літератури,
МОУ "Басинська ЗОШ" Астраханська область Лиманський район с. Баси

[email protected]

Моральні проблеми оповідання В.Г. Распутіна «Уроки французької». Роль вчительки Лідії Михайлівни у житті хлопчика

Мета уроку:

  • розкрити душевний світ героя оповідання;
  • показати автобіографічний характер оповідання «Уроки французької»;
  • позначити моральні проблеми, підняті письменником у своєму оповіданні;
  • показати неординарність вчительки;
  • виховувати почуття поваги до старшого покоління, моральні якості учнів.
Обладнання: портрет та фотографії В. Распутіна; виставка книг; тлумачний словник за редакцією Ожегова (значення слова «моральність»); запис пісні «Куди йде дитинство», комп'ютер, проектор.

Методичні прийоми: бесіда з питань, словникова робота, повідомлення учнів, демонстрація презентації, ігровий момент, прослуховування музики, кадри з кінофільму "Уроки французької" (презентація), промовисте читання вірша.

Хорошого серця та правильної
душі так не дістає нам, що чим більше
наші герої і ми житимемо, тим краще
нам буде.
В.Г. Распутін

Читач навчається у книг не життя, а
почуттям. Література, на мій погляд,
це насамперед виховання почуттів. І раніше
всього доброти, чистоти, шляхетності.
В.Г. Распутін

Хід уроку

  • Організаційний момент.
  • Слово вчителя.

На минулому уроці ми познайомилися із творчістю чудового російського письменника В.Г. Распутіна та його розповіддю «Уроки французької». Сьогодні ми проводимо підсумкове заняття з вивчення його оповідання. У процесі уроку ми маємо обговорити кілька аспектів даної розповіді: поговоримо про душевний стан головного героя, потім йтиметься про «незвичайну людину» - вчительку французької, а завершимо розмову обговоренням основних, моральних проблем, поставлених автором в оповіданні. А про життя В.Г. Распутіна ми дізнаємося з невеликої прес-конференції, представленої журналістами, дослідниками та читачами.

(прослуховування куплету пісні «Куди йде дитинство»)

  • Слово членам прес-конференції (елемент ролівої гри).

У хід уроку включено електронно-освітні ресурсиУ цьому випадку на екрані демонструється презентація.

Журналіст: Зараз ми прослухали уривок із пісні. Скажіть, як позначилося дитинство на творчості В.Г. Распутіна?

Дослідник: В. Распутін писав у 1974 році в Іркутській газеті: «Я впевнений, що письменником людини робить її дитинство, здатність у ранньому віці побачити і відчути те, що дає йому право взятися за перо. Освіта, книги, життєвий досвідвиховують і зміцнюють надалі цей дар, але народитись йому слід у дитинстві». Природа, що стала близькою письменнику в дитинстві, оживає знову на сторінках його творів і говорить з нами неповторною, розпутинською мовою. Люди Іркутського краю стали літературними героями. Воістину, як говорив В. Гюго, «початки, закладені в дитинстві людини, схожі на вирізані на корі молодого дерева літери, що ростуть, що розгортають із ним, що становлять невід'ємну частину його». А початку ці, стосовно В. Распутіну, немислимі без впливу самого Сибіру - тайги, Ангари, без рідного села, частиною якого він був і яке вперше змусило замислитися про взаємини між людьми; без чистої незамутненої народної мови.

Вчитель: Хлопці, розкажіть про дитячі роки В. Распутіна.

Читач: Народився В.Г.Распутін 15 березня 1937 в Іркутській області в селищі Усть-Урда, розташованого на березі Ангари. Дитинство частково збіглося з війною: у перший клас Аталанської початкової школи майбутній письменник пішов у 1944 році. І хоча тут не гриміли бої, життя було важким, часом напівголодним. Тут, в Аталанці, навчившись читати, Распутін назавжди полюбив книгу. Бібліотека початкової школи була дуже маленькою – лише дві полиці книг. «Своє знайомство з книгами я розпочав із крадіжки. Ми з приятелем одне літо часто забиралися до бібліотеки. Виймали скло, влазили до кімнати та брали книжки. Потім приходили, повертали прочитані та брали нові» – згадував автор.

Закінчивши 4 класи в Аталанці, Распутін хотів продовжити навчання. Але школа, в якій були п'ятий та наступні класи, знаходилася за 50 км від рідного села. Потрібно було перебратися туди жити, причому одному.

Журналіст: Так, дитинство Распутіна було важким. Не всякий, хто добре вчиться, вміє оцінювати вчинки свої та чужі, а от для Валентина Григоровича навчання стало працею моральною. Чому?

Дослідник: Вчитися було складно: треба було подолати голод (мати з оказією передавала йому раз на тиждень хліб та картоплю, але їх не вистачало). Распутін все робив лише на совість. Що мені залишалося? - Потім я сюди і приїхав, іншої справи у мене тут не було. Навряд чи наважився б я піти до школи, залишись у мене невивченим хоч один урок» - згадував письменник. Оцінювали його знання тільки на відмінно, крім хіба що французької (не давалася вимова). Це і була насамперед моральна оцінка.

Журналіст: Кому була присвячена ця розповідь («Уроки французької») і яке місце посідає у дитинстві письменника?

Дослідник: Розповідь «Уроки французької» присвячена Анастасії Прокопівні Копиловій, матері його друга та відомого драматурга Олександра Вампілова, яка все життя пропрацювала у школі. В основу оповідання лягло спогад дитячого життя, воно, за словами письменника, «було з тих, які гріють навіть за слабкого дотику до них».

Ця розповідь автобіографічна. Лідію Михайлівну названо своїм ім'ям. (це Молокова Л.М.). Кілька років тому вона жила у Саранську, викладала у Мордовському університеті. Коли побачив світ 1973 року це оповідання, вона відразу впізнала себе у ньому, відшукала Валентина Григоровича, кілька разів зустрічалася з нею.

  • Коротке повідомлення про основні теми у творчості В.Г. Распутіна (презентація).
  • Розмова з питань.

Вчитель:перед обговоренням проблем, поставлених письменником у своєму оповіданні, згадаємо вузлові його моменти. Читачі, я звертаюсь до вас. Ви можете скористатися цитатним планомвиконані вдома.
- Чому хлопчик, герой оповідання, опинився у райцентрі? («Щоб навчатися далі…. Мені довелося споряджатися до райцентру»). (Слайд 2,3).
- Якими були успіхи героя розповіді у школі? (Слайд 4) (з усіх предметів, крім французької, трималися п'ятірки).
- Яким був душевний стан хлопчика? («Так було мені погано, гірко і постигло! - гірше за всяку хворобу».). (Слайд 5)
- Що змусило хлопчика грати в чику на гроші? (Був хворий, купував на ці гроші на базарі баночку молока).
- Як складалися стосунки героя з оточуючими його хлопцями? («Вони били мене по черзі… не було того дня… людини нещасніша за мене»). (слайд 6)
- Яким було ставлення хлопчика до вчительки? («Я лякався і губився .... Вона уявлялася мені людиною незвичайною»), (слайд 7)

Висновок:Отже, хлопці, з відповідей ми зрозуміли, що прообразом головного героя оповідання є сам В.Г. Распутін. Усі події, що сталися з героєм, були у житті письменника. Одинадцятирічний герой вперше волею обставин відірваний від сім'ї, він розуміє, що на нього покладено надії не лише рідних і всього села: адже він, за одностайною думкою селян, покликаний бути «вченою людиною». Герой докладає всіх зусиль, долаючи голод і тугу за домом, щоб не підвести земляків. А тепер, звернувшись до образу вчительки французької, проаналізуємо, яку роль зіграла Лідія Михайлівна у житті хлопчика.

  • Якою запам'яталася вчителька головного героя? Знайдіть у тексті опис портрета Лідії Михайлівни; що особливого зазначено у ньому? (читання опису «Лідії Михайлівни тоді було….»; «В особі її не було жорстокості…») (слайд 7)
  • Які почуття викликав у Лідії Михайлівни хлопчик? (Вона ставилася до нього з розумінням і співчуттям, цінувала його цілеспрямованість. У зв'язку з цим вчителька почала займатися з героєм додатково, розраховуючи його вдома нагодувати); (слайд 8)
  • Чому Лідія Михайлівна вирішила надіслати посилку хлопчику і чому ця витівка не вдалася? (Вона хотіла допомогти йому, але наповнила посилку «міськими» продуктами і цим видала себе. Гордість не дозволила хлопчику прийняти подарунок); (слайд 8)
  • Чи вдалося вчительці знайти спосіб допомогти хлопцеві, не обмежуючи його гордості? (Вона запропонувала грати на гроші в «пристінок»); (слайд 9)
  • Чи правий герой, вважаючи вчительку людиною незвичайною? (Лідія Михайлівна наділена здатністю до співчуття та доброти, за що й постраждала, втративши роботу). (слайд 10)

Висновок:Лідія Михайлівна йде на ризикований крок, граючи з учнями на гроші, із людського співчуття: хлопчик украй виснажений, а від допомоги відмовляється. Крім того, вона розглянула у своєму учні незвичайні здібності і готова будь-якими способами допомогти їм розвиватися.

Вчитель:
- На дошці записаний епіграф до уроку: "Читач ....". А які почуття виховує розповідь «Уроки французької»? (Доброту та співчуття).

Як ви ставитеся до вчинку Лідії Михайлівни? (Думка дітей).

Сьогодні ми багато говорили про моральність. А що таке «моральність»? Знайдемо значення в тлумачному словнику З. Ожегова. (Вираз записано на дошці).

Слово вчителя.Граючи на гроші зі своїм учнем, Лідія Михайлівна, з погляду педагогіки, зробила вчинок аморальний. «Але що стоїть за цим вчинком?» - Запитує автор. Бачачи, що її учень у голодні, повоєнні роки недоїдає, вона намагалася йому допомогти: під виглядом додаткових занятьзапрошувала додому, щоби підгодувати, надсилала посилку, ніби від матері. Але хлопчик від усього відмовився. І вчителька наважується грати з учнем за гроші, підігруючи йому. Вона йде на обман, але щаслива, бо їй це вдається.

Доброта- ось що приваблює всіх читачів у героях оповідання.

А які якості має володіти, на ваш погляд, учителем? На дошці виділено як позитивні якості, і негативні. Які ж моральні якості найбільше залучають вас?
- розуміння;
- людинолюбство;
- чуйність;
- Гуманність;
- Доброта;
- Справедливість;
- чесність;
- Співчуття.

Ви вказали всі якості, властиві кожному вчителю. Вчителям присвячено багато пісень, оповідань, поезій. Одне зараз прочитає наша учениця.
Хочу залишити я на згадку про себе
Ось ці рядки, присвячені тобі:
Ти той товариш, моя муза,
Мій кровний брат і навіть мати
Легко крокувати з тобою по життю:
Ти навчив мене писати,
Любити себе і вірити в диво,
Бути до оточуючих добрішими
Дбати про кращого друга,
Чи не ображатися на людей.
Всі ці істини прості
Пізнав з тобою я нарівні,
І хочу сказати: «Вчителю!
Ти найкращий на землі»

Висновок:Вчителька французького своїм прикладом показала, що у світі є доброта, чуйність, любов. Це духовні цінності. Подивимося на передмову до розповіді. У ньому виражені думки дорослої людини, її духовна пам'ять. Він назвав "Уроки французької" "уроками доброти". В.Г. Распутін говорить про «закони доброти»: справжнє добро не вимагає нагороди, не шукає прямої віддачі, воно безкорисливо. Добро має здатність поширюватися, передаватися від людини до людини. Я сподіваюся, що доброта і співчуття грають велику в житті людину і завжди будете добрими, готовими прийти на допомогу один одному в будь-яку хвилину.

  • Підбиття підсумків. Оцінка учнів.
  • Д/з. Написати міні-твір на одну з тем «Учитель XXI», «Мій улюблений учитель». За бажанням (і можливостями) учнів дається завдання на підготовку огляду Інтернет-ресурсівна цю тему.

Герой оповідання – маленький хлопчик – потрапляє зі звичної сільської обстановки до райцентру, де йому необхідно продовжити навчання у п'ятому класі. "Так, в одинадцять років почалося моє самостійне життя", - каже герой.

Але хлопчик не припускав, які випробування чекають на новому місці. Він болісно переживає від того, що знаходиться далеко від будинку, поряд немає нікого з рідних, а постійне почуття голоду змушує його грати в чику - азартну гру на гроші. Хлопчику потрібно було виграти рубль, щоб купити баночку молока. "Отримавши його, я тікав, купував на базарі баночку молока... обідав і сідав за уроки".

Навчався він добре. Тільки з французькою не ладналося через вимову. І ось з'являється людина, яка допомагає герою з вивченням французької, послідовно та терпляче займається з хлопчиком, звертаючи його увагу на справжні ціннісні орієнтири. Це Лідія Михайлівна.

Чому саме героя оповідання обрала Лідія Михайлівна для спеціальних занять? Адже "в школі скільки завгодно було хлопців, які говорили нітрохи не краще, ніж я". Хлопчик ще не зрозумів, що вчителька відчула недобре зі своїм учнем. Вона побачила його побитим та дізналася, що хлопці грають на гроші. Тоді вона вирішила будь-що допомогти йому.

Лідія Михайлівна навчила хлопчика не лише французької мови та правильної вимови французьких слів, вона навчила його жити самостійно. Вчителька прив'язалася до нього і почала дбати про нього, як про рідного сина, бо бачила, як він нудьгує по дому, залишившись один у новій обстановці, і йому все чуже, незнайоме. Вони стали друзями і дізналися про внутрішній світ і стан душі один одного.

Головним досягненням Лідії Михайлівни було те, що вона навчила хлопчика французької мови, - вона навчила його розумітися на собі, своєму душевному стані, прищепила йому почуття справедливості, вселила впевненість у своїх силах і допомогла не боятися проявляти себе.

КОНСПЕКТ УРОКУ

Предмет: література

Клас:6-б

Дата: 17.03.17.

Тема: «Роль вчителя Лідії Михайлівни у житті хлопчика»

Мета: допомогти побачити чуйність та душевність вчительки; з'ясувати, яку роль вона зіграла у житті хлопчика; розвивати навички аналізу твору, поповнювати словниковий запас; виховувати любов та повагу до вчителів.

Обладнання: презентація, підручник, дидактичний матеріал

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

Немає людини,

який обійшовся б

без учительства.



І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вчитель. Юні читачі, привіт!

Здрастуйте ті, хто щоранку йде до школи з радістю, бо вважає, що тут на них чекають відкриття, вірні друзі та мудрі наставники – вчителі!

Доброго дня і ті, хто йде до школи не з дуже великим бажанням, тому що думає, що вчителі до них надмірно суворі.

Я думаю, що до кінця нашого сьогоднішнього уроку перших із вас буде значно більше.

І допоможе нам у цьому мудрий письменник, наш сучасник Валентин Григорович Распутін та його розповідь «Уроки французької».

На попередньому уроці ми говорили про героя розповіді, вашого ровесника. Про те, що він опинився у дуже тяжкій ситуації.

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

- Які із запропонованих прислів'їв можуть послужити епіграфом до окремихепізодам оповідання? Вибір обґрунтуйте.

Хто грамоті спроможний, тому не пропасти.

На чужому боці і весна не червона.

Друзі пізнаються в біді.

Грамоті вчитися - завжди знадобиться.

Терпіння і труд все перетруть.

Не будь вівцею, то й вовк не з'їсть.

Де хотіння, там і вміння.

Чужа сторона без вітру сушить, без зими знобить.

ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Читання вчителем притчі про вчителя під мелодію «Самотній пастух»

Учень запитав вчителя:

Ти такий мудрий. Ти завжди в хорошому настрої, ніколи не злишся. Допоможи і мені бути таким.

Вчитель погодився та попросив учня принести картоплю та прозорий пакет.

Якщо ти на когось розлютишся і затаїш образу, - сказав учитель, - то візьми цю картоплю. З одного його боку напиши своє ім'я, з іншого — ім'я людини, з якою стався конфлікт, і поклади цю картоплю в пакет.

І це все? - здивовано спитав учень.

Ні, – відповів учитель. Ти повинен завжди цей мішок носити із собою. І щоразу, коли на когось образишся, додавати в нього картопля.

Учень погодився.
Минув якийсь час. Пакет учня поповнився ще кількома картошинами і став досить важким. Його дуже незручно було завжди носити із собою. До того ж та картопля, що він поклав на самому початку, стала псуватися.

Учень прийшов до вчителя і сказав:

Це вже неможливо носити із собою. По-перше, пакет надто важкий, а по-друге, картопля зіпсувалася. Запропонуй щось інше.

Але вчитель відповів:

Те саме, відбувається і в тебе в душі. Коли ти, на когось сердишся, ображаєшся, то в тебе в душі з'являється важкий камінь. Просто ти це одразу не помічаєш. Потім каміння стає все більше. Вчинки перетворюються на звички, звички - на характер, який породжує смердючі пороки. І про цей вантаж дуже легко забути, адже він надто важкий, щоб носити його постійно із собою. Я дав тобі можливість спостерігати весь цей процес збоку. Щоразу, коли ти вирішиш образитися чи, навпаки, образити когось, подумай, чи потрібний тобі цей камінь.

Чому нас навчає ця казка?

Хто вчить учня не ображати і не таїти образи на оточуючих?

Як ви думаєте про кого йтиметься на нашому сьогоднішньому уроці?

IV. ПОСТАНОВКА ЦІЛІВ І ЗАДАЧ УРОКУ

Учні записують тему у зошит.

Самостійно формулюють мету уроку.

    РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. (Гра «Знайди зайве») (СЛАЙД)

Які асоціації викликає у вас учитель слово?(ДОШКА І ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

Співчуття

Співчуття

Милосердя

Роздратування

Гідність

Духовність

2. Слово вчителя

Ось що писав В.Распутін після того, як було опубліковано його розповідь «Уроки французької»: «Оповідання, героїнею якого стала Лідія Михайлівна, я присвятив іншій вчительці – Анастасії Прокопівні Копилової. Коли я впізнав її, вона вже пропрацювала в школі довгі роки, але ні тоді, ні пізніше не бачив я в її очах того жорсткого виразу, для якого начебто вже настав час. Оповідання було вперше опубліковано 1973г. у нашій іркутській комсомольській газеті «Радянська молодь» у номері, присвяченому пам'яті Олександра Вампілова. Анастасія Прокопівна – його мати.

3. Повідомлення учениці

Прототипом вчительки французької була Лідія Михайлівна Молокова. У 1951 році вона, молода випускниця Іркутського університету іноземних мов, приїхала в далеку Усть-Уду. Клас їй дістався відчайдушний. І прогулювали, і хуліганили все було. Лідія Михайлівна організувала драмгурток, і «розбійники» незабаром змінилися.

Валя Распутін не був лідером у класі, але його поважали за справедливість та сміливість.

Погано тоді жилося, як і всюди повоєнні роки, впроголодь. Одягнені були діти хто будь що: старі шапки, заношені іншими фуфайки, ічіги на ногах.

В інтерв'ю газеті "Праця" Молокова Л.М. розповіла, що Валя Распутін був одним із багатьох її учнів, яким жилося дуже важко, але в «чику» та «заміряшки» вона з ними не грала.

Цікаво, що після Забайкалля ця жінка жила у Саранську, викладала у Мордовському університеті французьку мову. Потім працювала і в Камбоджі, і в Алжирі, і у Франції. Вчила російській мові тих, хто володів французькою. У Парижі в одному з книгарень Лідія Михайлівна купила книгу свого колишнього учня.

4.Звернення до епіграфу уроку:

Немає людини, яка обійшлася б без учительства. (Дошка).

Як ви розумієте ціслова?

Не міг обійтись без учителя і наш герой.

5. Біс е та з учнями.

- Чому саме оповідача обрала Лідія Михайлівна для окремих занять? Чи це випадково? Намагайтеся згадати, як сама вчителька пояснює це своєму учневі.

- Прочитайте сцену "Повернення посилки". Чому хлопчик повернув її? Які почуття відчуває він на той момент? А що відчуває вчителька?( стор.206 підручник )

- Чому хлопчик відмовляється від частування Лідії Михайлівни? Як це його характеризує?

- Чи змінилося у героя згодом ставлення до французької мови? Чому?

- Які почуття відчував хлопчик, виграваючи у Лідії Михайлівни? Що, на вашу думку, змусило відчувати, його себе ніяково?

- З якою метою вчителька почала грати у «заміряшки»? Що видавало її під час гри?

- Згадайте епізод "Поява директора".

"... Директор задихався, йому не вистачало повітря. - Я гублюся відразу назвати ваш вчинок ... Це злочин, розбещення, спокуса".

- Чи погоджуєтесь ви з такою оцінкою директора вчинку Лідії Михайлівни? А як ви оцінюєте її вчинок?

- Як ви вважаєте, чи розповіла Лідія Михайлівна директору школи про те, чому вона грала на гроші?

- Які думки та почуття викликає у вас кінець оповідання?

6. Теорія литературы.

1) Запис у зошиті.

Розповідь - це невелике прозове твір, у якому описується одне чи кілька подій із життя.

2) Завдання учням.

Звернувшись до цієї формулюванні-доведіть, що «Уроки французької» - розповідь.

7. Проблемне питання

«Хотів би я вчитися у такої вчительки, як Лідія Михайлівна?

8. Робота у парах. Складання синквейну.(СЛАЙД)

9.Робота з прислів'ями.

Виберіть одне із запропонованих прислів'їв про вчителя, яке, на вашу думку, найбільше підходить до нашої розповіді.


- Книга книг не замінить гарного вчителя.

Дерево та вчитель пізнаються за плодом.

Світло каганца – від олії, знання учня – від вчителя.

Батьки створюють тіло, вчителі створюють душу.

Тільки поважаючи вчителя, можеш стати учителем.

Тисяча вчителів – тисяча методів.
- Кмітливий учень збагатить вчителя.

Учню – удача, вчителю – радість.

Вчитель існує для постійного створення та утвердження людської гідності.

Висока справа вчительства, але й важко.

10. Гра в парах. «Сходинки».

1. Назва гри, в яку грали учень та вчителька.

2. Яке почуття постійно відчував хлопчик?

3. Що купував герой на виграні гроші?

4.Що надіслала хлопчику вчителька?

5. Що надіслала вчителька в обох посилках?

V І . ПІДСУМКИ УРОКУ

1. Узагальнююча розмова.

- Чи сила духу допомогла хлопцеві вистояти? Вчителька зіграла роль у його житті, чи вплинула?

Чи забув хлопчик про Лідію Михайлівну?

Яким же має бути справжній учитель? (Учень може любити, не бояться і довіряти йому, справжнім буде той учитель, якого ніколи не забудуть.)

2. Читання вірша

Рідна людина

Вчителю, дні життя свого, як один,

Ти шкільній сім'ї присвячуєш.

Ти всіх, хто вчитися до тебе приходив,

Своїми дітьми називаєш.

Улюблений вчитель, рідна людина.

Будь найщасливішим у світі,

Хоч важко часом дістаються тобі

Твої неслухняні діти.

Ти дружбою та знаннями нас нагородив.

Візьми подяки наші!

Ми пам'ятаємо, як у люди ти нас виводив

З боязких, кумедних першокласників.

Але діти дорослішають, від шкільної лави

Дорогами життя крокують

І в пам'яті носять уроки твої,

А в серці тебе зберігають.

М.Садовський

VII ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНЯВ

V ІІІ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (СЛАЙД)

Письмово відповісти на запитання:

1. «Яку роль у житті хлопчика відіграла вчителька?»

2. Підготувати переказ близько до тексту найважливішої, на вашу думку, сцени в оповіданні «Уроки французької».

Вчитель дякує дітям за урок, вони дарують свої малюнки.

Розповідь Распутіна “Уроки французької” вивчається у 6 класі під час уроків літератури. Герої розповіді близькі сучасним дітям різноманітністю характерів та потягом до справедливості. В “Уроках французького” аналіз твору доцільно проводити, ознайомившись із біографією автора. У нашій статті ви зможете дізнатися, чого вчить твір, ознайомитись з докладним розборомза планом "Уроки французької". Це значно полегшить роботу на уроці під час аналізу твору, а також розбір розповіді знадобиться для написання творчих та тестових робіт.

Короткий аналіз

Рік написання – 1973.

Історія створення– вперше розповідь була опублікована у 1973 році в газеті “Радянська молодь”

Тема– людська доброта, небайдужість, значення вчителя у житті дитини, проблема морального вибору.

Композиція- Традиційна для жанру оповідання. Має всі складові від експозиції до епілогу.

Жанр- Оповідання.

Напрямок- Сільська проза.

Історія створення

Розповідь “Уроки французької”, дія якої відбувається наприкінці сорокових років, було написано 1973 року. Опубліковано того ж року в комсомольській газеті м. Іркутська “Радянська молодь”. Твір присвячено матері близького друга письменника Олександра Вампілова-вчительці Копилової Анастасії Прокопівні.

За визнанням самого автора, розповідь глибоко автобіографічна, саме дитячі враження лягли в основу оповідання. Після закінчення чотирирічної школи у своєму рідному селі майбутній письменник змушений був переїхати до районного центру Усть-Уда, щоб продовжувати навчання у старшій школі. Це був важкий період для маленького хлопчика: життя в чужих людей, напівголодне існування, неможливість одягатися і харчуватися, як ведеться, неприйняття сільського хлопчика однокласниками. Все, що описується в оповіданні, можна вважати реальними подіями, адже такий шлях пройшов майбутній письменник Валентин Распутін. Він вважав, що дитинство – найголовніший період у формуванні таланту, саме у дитинстві людина стає художником, письменником чи музикантом. Там же він черпає свою натхнення все життя.

У житті маленького Валі була така сама Лідія Михайлівна (це реальне ім'я вчительки), яка допомагала хлопчику, намагалася скрасити його важке існування, посилала посилки та грала у “пристінок”. Після того, як вийшла розповідь, вона знайшла свого колишнього учня і відбулася довгоочікувана зустріч, з особливим теплом він згадував розмову, яка відбулася з Лідією Михайлівною у дорослому віці. Вона забула багато речей, які пам'ятав письменник з дитинства, він зберігав їх у пам'яті багато років, завдяки чому з'явилася чудова розповідь.

Тема

У творі піднімається тема людської небайдужості, доброти та допомоги тим, хто потребує. Проблемаморального вибору та особливої ​​“моральності”, яка не сприймається суспільством, але має зворотний бік – світлу та безкорисливу.

Молода вчителька, що зуміла розглянути лихо хлопчика, його жалюгідне становище, стала ангелом-охоронцем на певний відрізок його життя. Тільки вона розглянула за бідністю старання та здібності хлопчика до навчання. Уроки французької, які вона давала йому вдома, стали уроками життя як для хлопчика, так і для наймолодшої жінки. Вона дуже сумувала за батьківщиною, достаток і затишок не давали відчуття радості, а "повернення до безтурботного дитинства", рятувало її від буднів і туги за домом.

Гроші, які отримував головний геройрозповіді у чесній грі, дозволяли йому купити молока та хліба, забезпечити себе найнеобхіднішим. Крім того, йому не доводилося брати участь у вуличних іграх, де за свою перевагу та майстерність у грі його били хлопчаки від заздрощів та безсилля. Тему "Уроків французької" Распутін позначив з перших рядків твору, коли згадав про почуття провини перед учителями. Основна думкарозповіді у цьому, допомагаючи іншим, ми допомагаємо і собі. Надаючи допомогу хлопцеві, піддаючись, хитруючи, ризикуючи роботою та репутацією, Лідія Михайлівна зрозуміла, чого не вистачало їй самій, щоб почуватися щасливою. Сенс життя полягає в тому, щоб допомагати, бути потрібним і не залежати від думки оточуючих. Літературна критика підкреслює цінність творчості Распутіна всім вікових категорій.

Композиція

Розповідь має традиційну для свого жанру композицію. Оповідання ведеться від першої особи, що робить сприйняття дуже реалістичним та дозволяє вводити багато емоційних, суб'єктивних деталей.

Кульмінацієює сцена, де директор школи, не достукавшись до кімнати вчительки, заходить до неї і бачить граючих на гроші педагога та учня. Примітно, що ідея оповідання подана автором у філософській фразі першої речення. З неї ж випливає і проблематикарозповіді: почуття провини перед батьками та педагогами – звідки воно?

Висновок напрошується сам собою: вони вклали в нас все найкраще, вони вірили в нас, а чи ми змогли виправдати їхні очікування? Оповідання закінчується різко, останнє, що ми дізнаємося – це посилка з Кубані, яка прийшла хлопчику-оповідачу від колишньої вчительки. Він уперше бачить справжні яблука у голодний 1948 рік. Навіть на відстані ця чарівна жінка примудряється приносити радість та свято у життя маленької людини.

Головні герої

Жанр

Жанр оповідання, у який одягнув Валентин Распутін свою розповідь, ідеально підходить для зображення правдивих життєвих подій. Реалістичність оповідання, його невелика форма, можливість занурюватися у спогади та розкривати внутрішній світ персонажів різними засобами – все це перетворило твір на маленький шедевр – глибокий, зворушливий та правдивий.

Історичні особливості часу також відбилися у розповіді очима маленького хлопчика: голод, розруха, зубожіння села, сите життя міських жителів. Напрямок сільської прози, якого належить твір, було поширено в 60-х-80-х роках 20 століття. Суть його була в наступному: воно розкривало особливості сільського побуту, підкреслювало його самобутність, поетизувало і чимось ідеалізувало село. Так само прозі цього напрямку був властивий показ розрухи та зубожіння села, його занепаду та тривоги за майбутнє села.

Тест за твором

Рейтинг аналізу

Середня оцінка: 4.8. Усього отримано оцінок: 950.

Технологічна карта уроку

Предмет: література

Клас: 6

Тема: «Роль вчителя у житті дитини» (за розповіддю В.Г. Распутіна «Уроки французької»)

Розробила: вчитель російської мови та літератури МБОУ «ЗОШ №2» Ганіна А.Ж.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Ціль: формування навчально-пізнавального інтересу до роботи з текстом твору; розкриття думки письменника через здійснення пошуку необхідної інформації для виконання навчальних завдань на основі спільної діяльності; розкрити красу характеру молодої вчительки та її роль життя хлопчика; показати роль творів В.Г. Распутіна у здобутті духовного та морального досвіду його читачами.

Заплановані результати:

Метапредметні УУД (Універсальні навчальні дії)

регулятивні:

- формулювати відповіді на запитання по темі на основі опорних (ключових та запитальних) слів

пізнавальні:

-збирати, виділяти та структурувати інформацію, суттєву для вирішення проблеми, під керівництвом вчителя

-формулювати нові знання спільними груповими зусиллями

особистісні:

-Висловлювати своє ставлення до героїв оповідання, до їх вчинків, здійснювати рефлексію свого ставлення до змісту теми

комунікативні:

- оформляти свою думку у мовленні; обґрунтовувати висловлене судження; домовлятися та приходити до спільної думки у спільній діяльності

Методи та форми навчання: фронтальна (бесіда, робота з текстом), індивідуальна (виразне читання, переказ), групова (практична робота).

Завдання етапу

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

ФормованіУУД та предметні дії

I. Мотиваційно-но-цільовий етап

Час 10 хв.

Викликати емоційний настрій та пізнавальний інтерес до теми;

Організувати самостійне формулювання теми та постановку мети

1.Створює позитивний емоційний настрій на навчальну діяльність.

Юні читачі, привіт!

З яким настроєм ви сьогодні йшли до школи?

Серед вас є ті, хто щоранку йде до школи з радістю, бо вважає, що тут на них чекають відкриття, вірні друзі та мудрі наставники – вчителі! І є ті, хто йде до школи не з дуже великим бажанням, бо думає, що вчителі до них надто суворі.

Я думаю, що до кінця нашого сьогоднішнього уроку перших із вас буде значно більше.

І допоможе нам у цьому мудрий письменник, наш сучасник Валентин Григорович Распутін та його розповідь «Уроки французької».

На попередньому уроці ми говорили про героя розповіді, вашого ровесника. Про те, що він опинився у дуже тяжкій ситуації.

– Нагадайте події, які передували тому, як хлопчик прийшов до школи

– Чому він навчався не у своїй сільській школі?

-Чому герою довелося відразу подорослішати?

- Як вийшло, що він почав грати на гроші?

2. Задає питання проблемного характеру: «Яким має бути справжній учитель, щоб залишитися у пам'яті своїх учнів? 3.Звертає увагу дітей на епіграф уроку (слова В.Г.Распутіна), просить прокоментувати його

4. Пропонує сформулювати мету уроку

На життєвому шляхукожного з нас трапляються зустрічі з учителями. Звичайно, певну роль вони грають у нашому житті. Про вчителів написані пісні, складені вірші. Распутін також присвятив свій твір вчителю. Минулого уроку ми говорили про хлопчика – героя твору. А про що піде сьогодні мова, якщо ми вже заговорили про вчителів? Якою буде тема нашого уроку? Сформулюйте мету нашого уроку. Яким має бути справжній учитель?

1.Налаштовуються на навчальну діяльність

Передбачені відповіді:

Щоранку йду до школи з радістю, гарним настроєм.

Не хочеться йти до школи, нудно, суворі вчителі.

2. Висувають свої припущення, озвучують їх.

(У селі, де жила його родина, була лише початкова школа. Щоб навчатися далі, треба було перебиратися до райцентру)

(Тяжко було переносити голод. Страшною виявилася туга за домом)

(Спочатку у нього з'явилося прагнення виявити спритність. Потренувавшись, він зрозумів, що зможе вигравати гроші та витрачати їх на молоко)

Висувають свої припущення, озвучують їх.

4. Формулюють тему уроку і мету своєї діяльності.

Особистісні УУД:

виявляти інтерес до нового змісту, усвідомлюючи неповноту своїх знань

Пізнавальні УУД:

формулювати інформаційний запит

Регулятивні УУД: визначати цілі навчальної діяльності

II. Етап побудови знань (пошук вирішення проблеми/навчального завдання)

Час 10 хв.

Організувати осмислене сприйняття інформації

1. Дає завдання до роботи, координує дії учнів.

Виразне читання фрагмента (підручник з 99-100. зі слів "Вранці я зі страхом дивився на себе в дзеркало" і до слів "Після уроків залишишся..")

Запитання для бесіди:

Який ви побачили вчительку у цьому епізоді?

Як оцінюєте поведінку Тишкіна? Це друг?

Яких наслідків найбільше боявся хлопчик, чому?

Яку розмову з директором школи малював у своїй уяві хлопчик? Чи об'єктивні його уявлення про директора та його методи виховання?

    Виразне читання фрагмента (підручник с. 101-103, зі слів «Після уроків, завмираючи від страху. я чекав на Лідію Михайлівну» до слів «Я легко пообіцяв»).

Запитання для бесіди:

Які риси характеру відкрилися Лідії Михайлівні під час розмови з хлопчиком? - Які думки та почуття відчував хлопчик?

Які коментарі від імені вчительки робив він про себе та свій зовнішній вигляд?

Чим закінчилася ця розмова для обох?

2. Переказ «Історія з посилкою»

Запитання для бесіди:

Чому вчителька вирішила надіслати посилку, які наміри мала вона, про що це говорить?

Чому затіяне вчителькою не вдалося?

2. Організує обмін відомостями

1.Читають текст, шукають відповіді на питання, виділяють необхідну інформацію, наголошують ключові слова

2. Відповідають питання вчителя, слухають відповіді товаришів

3. Відповідають на запитання вчителя, роблять висновки

Лідія Михайлівна повелася як мудрий і добрий педагог.

Поводився Тишкін як зрадник, боягуз.

Навряд чи це друг. Хлопчик найбільше боявся відрахування зі школи та повернення до села з ганьбою.

Хлопчик малював у своїй уяві картину лінійки і розлюченого директора, що походжає туди-сюди. Уявлення об'єктивні, оскільки засновані на реальних випадках шкільного життя.

Уважне ставлення до учня. прямолінійність. стурбованість долею вихованця.

Хлопчик відчував сорому, розпачу, при цьому не виявив боягузтва, а прямолінійно розповів про гру на гроші.

Пізнавальні УУД:

отримувати необхідну інформацію з прочитаного тексту, структурувати знання

Комунікативні УУД:

вступати в діалог, з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки

Предметні УУД:

обґрунтовано використовувати у своїй промові літературознавчі терміни

III. Практичний етап.

Час 15 хв.

Забезпечити осмислене засвоєння та закріплення знань

1. Робота у групах. (за епізодом «Гра в заміряшки»)

1-я група-відповісти на запитання: «Чому Лідія Михайлівна зважилася на гру зі своїм учнем?»

2-я група – відповісти питанням: «Які риси характеру вчительки і учня розкриваються у цьому епізоді? Чи вважаєте ви цей епізод ключовим, чому?

3-я група – відповісти на запитання: «Чи вчинила вчителька педагогічний злочин? Чи правий директор школи?»

Чим закінчилася ця історія ми вже знаємо. Директор формально правий: Лідія Михайлівна вчинила свого роду педагогічний злочин, залучаючи учня до гри на гроші. А давайте ще раз згадаємо, навіщо вона це робила?

І це виправдовує її. Вона жертвує собою заради учня. А це вже не злочин – а подвиг. Ви погоджуєтеся з цим? Висловіть свою думку.

А чому директор не схотів цього зрозуміти?

Але Распутін, розповідаючи про директора, згадує, що той воював. Для чого?

2. Задає питання узагальнюючого характеру.

Оскільки Распутін описує частину свого життя, як ви вважаєте, вчителька головного героя, Лідія Михайлівна, вигаданий персонаж?

Справді, Лідія Михайлівна має прототип.

Молокова Лідія Михайлівна – вчителька Валентина Григоровича з французької. Вона названа у творі своїм ім'ям. Коли в 1973 році розповідь вийшла у світ, вона відразу впізнала себе в ньому, відшукала Валентина Григоровича і кілька разів зустрічалася з ним. Її не стало у 2011 році.

Ось як говорить про неї Распутін: «Лідія Михайлівна, як і в оповіданні, завжди викликала в мені і подив, і благоговіння... Вона здавалася мені піднесеною, майже неземною істотою... Зовсім ще молода, недавня студентка, вона не думала про те, що виховує нас своєму прикладі, але вчинки, які самі собою зрозуміли, ставали нам найважливішими уроками. Уроками …доброти». Лідію Михайлівну звільнили. Вона поїхала до себе на батьківщину. - Що вона сказала хлопцеві прощаючись? - У чому, на вашу думку, вона бачила свою провину?

Чому ж Лідія Михайлівна надіслала хлопцеві другу посилку?

Яку роль зіграла Лідія Михайлівна у житті хлопчика?

Кожна група обмірковує відповідь на своє запитання, вибирає промовця.

Формулюють відповіді. (один, хто навчається від групи)

Зразкові відповіді учнів.

1. Лідія Михайлівна зважилася на гру зі своїм учнем, бо не знала, як ще допомогти, адже від вечері та від посилки хлопчик відмовився. Вчительці не хотілося, щоб хлопчик грав на вулиці та приходив до школи побитий.

2. Ми вважаємо цей епізод ключовим, тому що найбільш яскраво показані автором риси характеру вчительки, безпосередність «вона і сама була недалека від цієї пори».

З формальної точки зору вчинок Лідії Михайлівни – злочинний – залучити до гри на гроші свого учня, але якщо знати мотиви її вчинку, то протилежна думка складається про це.

(Щоб врятувати від голоду, ганьби, побиття, гри на гроші на вулиці.)

Висловлюють свої думки.

(Черствова душевна людина)

(Можливо, щоб ми суворо не судили цю людину. Адже війна могла зробити її такою)

(Швидше за все Лідія Михайлівна не зовсім вигаданий персонаж. Можливо, у неї є прообраз, прототип.)

«Тут винна я…» Лідія Михайлівна бачила свою провину в тому, що її звільнили, адже вона з власної ініціативи почала гру на гроші з учнем.

(Оскільки оповідач ніколи не бачив яблука).

Вчителька французької мови Лідія Михайлівна була доброю і великодушною людиною. Вона допомагала дітям, які перебувають у важких життєвих ситуаціях, допомагала чим могла.
Дізнавшись, що її учень грає на гроші, вона не образила і не очорнила його, а спробувала розібратися, що змусило хлопчика так зробити. Зрозумівши, що дитина живе одна, та ще й на грішах, Лідія Михайлівна стала їй усіляко допомагати. Вона запрошувала його до себе додому для занять французькою мовою. Але через деякий час вчителька запропонувала хлопчику зіграти в «пристінок», чим його дуже здивувала. Хлопчик почував себе комфортно та затишно в оточенні Лідії Михайлівни, вона стала йому опорою у його нелегкому житті.
Коли директор дізнався про гру на гроші, що на той час було заборонено, він звільнив учительку, але Лідія Михайлівна повелася мужньо і благородно, взявши всю провину на себе і давши хлопцеві можливість навчатися далі. Вчителька поїхала собі на батьківщину на Кубань. І взимку вона надіслала хлопцеві посилку з червоними яблуками, які дитина бачила лише на картинках. Я вважаю такий вчинок вчительки дуже благородним та добрим. Вона допомогла дитині освоїтися у цьому жорстокому та суворому світі.

Велику роль зіграла Лідія Михайлівна у житті хлопчика, який приїхав у місто вчитися. Вона зуміла не тільки прищепити йому любов до свого предмета, спрагу пізнання всього нового, але й доклала всіх зусиль, щоб допомогти хлопцеві вижити в голодні повоєнні роки. Дізнавшись, що постійне почуття голоду підштовхнуло його грати на гроші, вчителька не стала його лаяти і тягти до директора, а почала діяти по-іншому: вона зібрала хлопчикові посилку, а потім навіть зважилася грати з ним у «стінок», щоб на чесно виграні копійки він зміг купувати собі молоко. Мене захопили самовідданість, чуйність та доброта Лідії Михайлівни, яка пожертвувала своєю репутацією та вигідним місцем роботи заради життя учня. Я впевнена, що хлопчик зумів оцінити вчинок вчительки і зробити правильний висновок щодо того, що є вищими життєвими цінностями і чого треба прагнути.

Пізнавальні УУД:

Аналізувати, робити висновки

Комунікативні УУД:

з достатньою повнотою і точністю висловлювати свої думки, адекватно відображати свої почуття, думки у мовленнєвому висловлюванні

IV. Домашнє завдання

Час 4 хв.

закріплення знань

Дає завдання написати твір «Учитель у моєму житті», «Лист директору школи», «Гарний учитель. Який він?», «Мій улюблений учитель»

Пишуть твір-міркування

Пізнавальні УУД:

складати тексти різних жанрів,

Особистісні УУД:

висловити своє ставлення до героїв оповідання

V. Рефлексивно-оцінний етап

Час 6 хв.

Осмислення процесу та результату діяльності

1. Пропонує оцінити факт досягнення мети уроку: чи всі запитання знайдено відповіді.

Отже, хлопці, проаналізувавши розповідь «Уроки французької», ми можемо зробити висновок, що Лідія Михайлівна відкрила хлопчику новий світ, показала інше життя, де люди можуть довіряти одне одному, підтримувати та допомагати, розділяти горе, позбавляти самотності. Хлопчик дізнався "червоні яблука", про які і не мріяв ніколи. Тепер він дізнався і про те, що він не самотній, що є на світі доброта, чуйність, любов. Це є духовні цінності.

«Уроки французької» виявляються «уроками доброти» - Распутін у своєму розповіді говорить про «закони доброти»: справжнє добро не вимагає нагороди, не шукає прямої віддачі, воно безкорисливо; добро має здатність поширюватися, передаватися від людини до людини і повертатися до того, від кого вона походила.

1. Оцінюють рівень досягнення мети, визначають коло нових питань.

Регулятивні УУД:

констатувати необхідність продовження дій

Комунікативні УУД:

адекватно відображати свої почуття, думки у мовленнєвому висловлюванні

 
Статті потемі:
Асоціація Саморегульована організація «Брянське Регіональне Об'єднання Проектувальників Зміни у ФЗ 340 від 03
Минулого тижня ми за допомогою нашого пітерського експерта про новий Федеральний закон № 340-ФЗ від 3 серпня 2018 року "Про внесення змін до Містобудівного кодексу Російської Федерації та окремі законодавчі акти Російської Федерації". Акцент був з
Хто розраховує заборгованість із аліментів?
Аліментна заборгованість - це сума, що утворюється внаслідок відсутності грошових виплат за аліментами з боку зобов'язаної особи або часткових виплат за певний період. Цей період часу може тривати максимально: До настання
Довідка про доходи, витрати, про майно державного службовця
Довідка про доходи, витрати, про майно та зобов'язання майнового характеру – це документ, який заповнюється та подається особами, які претендують або заміщають посади, здійснення повноважень за якими передбачає безумовний обов'язок
Поняття та види нормативних правових актів
Нормативно-правові акти – це корпус документів, який регулює правовідносини у всіх сферах діяльності. Це система джерел права. До неї входять кодекси, закони, розпорядження федеральних та місцевих органів влади і т. д. Залежно від виду