У чомусь проявляється народний характер повісті. Як виявляється у повісті її народний характер Чому він не виявив слабкість

Тема. Н.В.Гоголь. Повість "Тарас Бульба". 1. Героїко-патріотичний пафос повісті. 2. Запорізька Січ та її звичаї. Остап та Андрій, принцип контрасту у зображенні героїв. 3. Трагізм конфлікту батька та сина. 4. Зіткнення любові та обов'язку в душах героїв. 5. Образ Тараса Бульби. 6. Навчання написання твору

Цілі: підкреслити велич та героїку боротьби за свободу Вітчизни, за чистоту віри, значення почуття товариства, силу волі та духу запорожців; допомогти у сприйнятті краси степових просторів у пейзажних замальовках повісті; вчити працювати з текстом вибірково, підбирати цитати, що підтверджують думку, що висловлюється.

Методичні прийоми: читання тексту, аналітична розмова, що виявляє знання та розуміння тексту.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Читання та аналіз віршів.

ІІІ. Вивчення нової теми

1. Вступне слововчителі.

Ось ще одне ім'я, що викликає захоплення і гордість у будь-якої людини, яка знає і любить літературу.

М. В. Гоголь, який народився 1809 р. у містечку Великі Сорочинці Полтавської губернії, створював свої твори у ХІХ столітті.

Він добре знав місцеві національні звичаї та звичаї, збирав народні пісні та перекази, вивчав історичне минуле слов'янських народів.

У XVI ст. українські козаки збудували за дніпровськими порогами військове зміцнення – Січ – для захисту кордонів країни від польських, турецьких та татарських (з Криму) набігів.

Січ добровільно поклала він завдання охорони західних і південних кордонів. Багато запорожців віддали свої життя, захищаючи Батьківщину та православну віру.

Про життя Запорізької (за порогами) Січі, про боротьбу козаків, про їхню героїчну смерть в ім'я життя Батьківщини, в ім'я її свободи і розповів Гоголь у повісті «Тарас Бульба».

2. Аналіз I, II глав повісті.

– Які якості, на вашу думку, цінує Тарас у козаку, зокрема у своїх дітях?

– Яке рішення ухвалює? (Остап виявив спритність, силу удару, це відчув і батько. Він не терпить глузування, готовий покарати кривдника, навіть якщо цей кривдник – батько. Син заслужив похвалу батька: «Добре, синку!». Тарас Бульба вирішив відправити синів через тиждень до Запоріжжя , а розпалившись, змінює своє рішення: сини разом з ним поїдуть завтра. Це рішення продиктоване не тільки його впертістю і запальністю, але й твердою переконаністю, що лише у Запоріжжі справжня військова школа та наука, тільки там вони стануть справжніми воїнами».

- У чому сенс його життя? (Сенс життя в боротьбі за незалежність батьківщини. І все, що було в нього дорогого, він віддає, не вагаючись, спільній справі.)



- Як поставилася до рішення чоловіка мати? («…Вона не могла утриматися від сліз…».) (I год., с. 150.)

– Якою є доля дружини, жінки того часу? (I год., с. 151. «Насправді… дивилася…)

– На що сподівалася? («Кульба, прокинувшись, відстрочить…»)

Завдання: переказати (коротко) сцену прощання матері із синами. (I год., с. 154. «Коли побачила матір…»)

– Яке почуття наповнює нашу душу?

(Одні я у світі підглянув

Святі, щирі сльози, –

То сльози бідних матерів!

Їм не забути своїх дітей,

Загиблих на кривавій ниві,

Як не підняти плакучої верби

Своїх гілок, що поникли.

(Н. А. Некрасов. «Уважаючи жахам війни…»)

Висновок. Т. Бульба задовго до приїзду синів вирішив їхню долю: бути ним захисниками своєї землі, як і він сам; тому він і приймає рішення: сини їдуть у Запорізьку Січ; як велике горе матері, яка не встигла надивитися на своїх синів. Які зворушливі сцени прощання її з синами; і як сумно стає читачеві, у душі якого народжується передчуття великої біди.

– Як навчалися Остап та Андрій у Київській академії?

– Які зміни відбулися в Андрії у останні роки? (С. 156. «Він рідше був…»)

Завдання. Передати (коротко) історію знайомства Андрія та панночки? (Пані, панночка – форма звернення до жінки та дівчини у Польщі та Західній Україні.)

Коментоване читання вчителя. Опис степу (С. 158 - 159.) (Степ, чим далі ... летіли по-темному небу ».)

– Чому Гоголь увів опис степу? (Степ широкий, роздольний – символ Батьківщини та свободи. Вона пов'язує два світи: будинок Бульби та Запоріжжя. Боротьба за ці безкраї степові простори. Звернути увагу на багатство фарб, відчути аромат квітів, її красу, полюбити цей золотаво-безкрайній океан, відчути піднесено (урочистий)-ліричний (емоції, почуття) тон опису степу.



Висновок. Не можна не відчути красу степових просторів, читаючи сторінки повісті Гоголя; дивує багатство фарб, звуків та урочисто-ліричний тон опису степу; за свободу цих степів і боротимуться наші герої, Остап та Андрій та їхні товариші.

Домашнє завдання: один з описів степу вивчити напам'ять; підготувати усне оповідання про Бульбу.

Цілі: розвивати вміння знаходити у художньому тексті матеріал, необхідний характеристики героїв; формувати навички аналітичної роботи із репродукцією картини; підвести до логічних висновків та узагальнення, розуміння авторської позиції.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Читання напам'ять опису степу (2–3 учні).

ІІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.

IV. Робота на тему.

1. Робота з текстом.

Завдання. Переглядаючи текст, вибрати картини, які знайомлять нас із життям Січі. («…оглушили п'ятсот ковальських молотів…», «шкіряники м'яли шкіри…», «Торгівці… сиділи…» «розважив хустки, «…повертав діжки з тістом», «…запорожець, що спав на дорозі», «…пробирався… крізь … вулицю…», «…кілька куренів (курені, в яких жили запорожці; підрозділ війська), …запорожців, що лежали…», «…запорожець без сорочки…»)

2. Розмова з питань.

– Що і як каже автор про Січі та запорожців? («Так ось вона, Січ!.. на всю Україну». Кожне слово, захоплена інтонація передають захоплення, що тільки Січ з її республіканським устроєм формує гордих, хоробрих та волелюбних козаків.)

3. Розгляд репродукції картини І. Є. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану».

Картина дуже близька до повісті Гоголя. Вона створює яскраві, живі враження про козацьку вольницю, славних, вдалих людей, про яких Рєпін писав: «… і ця жменя молодиків, звичайно, найдорішніших людей свого часу, посилюється до того, що не тільки захищає всю Європу від східних хижаків, але і загрожує навіть їхньої сильної тоді цивілізації і від душі регоче над їхньою східною зарозумілістю…»

(Цитата за книгою: Голубєва, Е. І., Крестинська, А. А., Кузнєцова, Е. В. Бесіди про російських художників. - Л., 1960. - С. 163.)

Лист запорожців турецькому султану свідчить про силу, силу і невичерпний гумор запорожців.

Центральна фігура картини – кошовий отаман Іван Сірко. У нього мужнє обличчя, розумний, проникливий погляд, орлиний ніс.

Все: поза, одяг – говорить про силу та владність отамана. Саме такий отаман міг розгулювати на «чайках» Чорним морем і здійснювати найсміливіші походи в Крим.

Весь величезний простір зайнятий людьми, які зібралися сюди для захисту рідної землі від небезпечних південних та західних сусідів. Хоробрі запорожці знехтували всім, що залишили будинки, заради однієї мети – захисту батьківщини, охорони її кордонів від хижих та жорстоких набігів.

У центрі картини – невелика група козаків, що сміються. Вони мужні, обвітрені особи. Таким людям не страшний противник. Вони впевнені у своїх силах та у своїй правоті.

Ці горді і волелюбні люди, воїни та республіканці, однаково дорогі і близькі як Гоголю, і Рєпіну.

4. Коментоване читання сторінок повісті.

– Що здивувало Остапа та Андрія в організації Січі? (I год., 162 «…приходила загибель народу… вся церемонія».)

– Яку роль грав курінний отаман (батька)?

– Які закони Запорізької Січі?

– Як проявили себе Остап та Андрій?

– Яке рішення ухвалюють козаки та чому? («…йти прямо на Польщу, помститися… за… осоромлення віри та козацької слави». Прощавай, наша мати!..»)

Висновок. суворі закони Запорізької січі, сини Тараса Бульби поринули у її неспокійне життя; у бою не шкодували себе; але й у бою, як і у навчанні вони були різними; милується батько своїми синами і пишається.

– Які якості воїна виявив Андрій? («Андрій хоробрий в бою, але це не та хоробрість, яка потрібна для подвигу, це тільки захоплення музикою бою. Остап же хоробрий, але завбачливий».)

– Про що нагадала панночка Андрію? («…тебе звуть твої батько, товариші, вітчизна, а ми – вороги тобі».)

– Що відповів козак? («А що мені батько… І все… загублю за таку вітчизну!»)

Висновок. Козаки з дитинства знали, що найдорожче для них земля рідна, сенс їхнього життя – захист її. Не було в серці Андрія любові до Батьківщини, ні до чого мужність і хоробрість. Не бути такій людині героєм... Остап і Андрій виросли разом, під однією покрівлею батьківською, обидва в дитинстві були свідками життя батька, сповненого мужності. Але в натурі Андрія не виявилося прямоти і чесності, не пройшли даремно маленькі хитрощі дитячі, з'явилося прагнення сховатися за спину товариша, уникнути покарання (саме так було в бурсі!), навіть якщо винен. І все це не з боягузтво, а хитрощів. Так поступово розвивався егоїзм, душу його заповнили власні почуття, власні переживання, і не залишилося в ній місця для любові до рідної землі та для святого обов'язку товариства.

V. Підбиття підсумків уроку.

– У чому схожість героїв-запорожців із билинними богатирями?

Домашнє завдання: підготуватися до аналізу 5, 6, 7 розділів повісті.

Цілі: удосконалювати навички аналітичної роботи з текстом; розвивати вміння робити висновки та узагальнення; формувати почуття патріотизму, національної самосвідомості.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Робота з новій темі(Аналіз 7-ї гол.).

Аналітична бесіда з питань.

– Як ми ставимося до вчинку Андрія?

— Що ж трапилося цієї ночі в таборі запорожців? (I год., с. 177. «… половина війська перебита, а інша перев'язана (взята в полон)…».)

- Яка причина? (Безпека.)

– Яке рішення ухвалює Кокубенко? (Поділитися війську на три частини, стати в трьох воріт і виманити ляхів із міста лайливими, образливими для ляхів словами.)

Завдання. Вибрати репліки козаків та ляхів. («А червоні жупани (верхній одяг поляків і…). Та вже й не сказали…)

– Чому не сказали?

– Остап – курінний отаман. Чому козаки обрали саме його? («Краще не можна поставити… розум у нього, як у старої людини».)

— Якого почуття відчував Тарас, побачивши Остапа з отаманською палицею? (I год., с. 184. «Бач ти який… надану синові».)

- Яка дума не покидала Тараса? («…Тарас думав і міг придумати, куди подівся Андрій… і йшов перед полком».)

Висновок. Безтурботність призводить до біди в будь-якій справі, у військовому ж несе смерть. Думи гіркі не давали Тарасові Бульбі спокою, він пишався Остапом, він безперестанку думав про долю Андрія; почуття товариства виявили козаки, обіцяючи звільнити взятих у полон запорожців.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

– Яка звістка сполошила весь козацький табір? (Татари напали на Січ, забрали весь скарб (майно). Одних козаків перебили, інших повели в полон.)

– Що пропонує кошовий отаман Кокубенко? («…не втрачати, товариші, часу й гнатися за татарами».)

– Чому Бульба не погоджується з таким рішенням? («Ти забув… захоплені ляхами?… Що ж за козак. Один залишаюся!» С. 186 (внизу).)

- Яка його порада? («Перший обов'язок і перша честь козака – дотриматись товариства…» Розділитися на дві частини. «Всі згодні!» (I год., с. 188))

Завдання. прощання козаків. (І год., с. 190.)

– Як почувалися козаки? (І год., с. 190.)

Висновок. Почуття товариства проявляється над хмільної гулянку, але в полі бою, коли вирішується доля як твоя, а твоїх побратимів по зброї.

Домашнє завдання: підібрати матеріал для параметрів героїв повісті (Т. Бульби, Остапа, Андрія).

Цілі: розвивати вміння працювати над психологічним виглядом героїв на основі аналізу тексту; підвести до розуміння особливої ​​ролі товариства та братерства запорожців; усвідомити героїчну спрямованість повісті та її моральний сенс.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Вивчення нового розділу.

1. Розмова з питань.

– Чому «неясні» стали козацькі лави? (Козаки розлучилися зі своїми товаришами, з якими, можливо, ніколи не побачаться. Вони розуміли, що втратили вірних товаришів, які в бою, не думаючи про себе, прийшли б на допомогу. Приходили й сумні думки про те, що ж на них чекає). попереду.)

– Як Тарас готував своє військо до бою? (З. 191, «…будував, роздавав накази і накази… ворожу кінноту».)

2. Коментоване читання промови Тараса.

(І год., с. 191-193). «Хочеться мені сказати… дорожче для них усякого братства».)

- Яка основна думка мови Т. Бульби? (Для козаків «немає уз святіше товариства», тому, не замислюючись, поділили сили, коли треба було виручати товаришів, що потрапили в полон до татар і ляхів; тепер кожен повинен битися за двох. Не замислюючись, вони приходили на виручку товаришам, не думаючи про себе, ризикуючи життям, вривалися в саму гущу бою... І хіба не доказ святих кайданів товариства, епізод, коли Товкач, друг старий Тараса, перев'язавши його рани, помчав його на змиленому коні, щоб не дістався вірний друг на наругу ворогові? сам Тарас не думає про себе навіть тоді, коли полум'я охопило його ноги, він думає тільки про порятунок козаків від погоні.

(«Далеко понеслося гучне ляскання» пострілів з пищалей, «…рванули гармати» ляхів по таборі запорожців», «…скоріше з-за возів і сідай кожен на коня», «Остап вибив ґноти у шести пушкарів», «…і як гримнула » одна гармата, а за нею три інші... багато завдали вони горя!»)

– З якими словами на вустах вмирали козаки? («Степан Куска: «Нехай же пропадуть…», Бовдюг: «Нехай славиться…». Балабан: «Нехай же цвіте…» Кокубенко: «Нехай же після вас живуть…»)

Завдання: опис зовнішності Андрія.

— Що розлютило Тараса? («Як… своїх?.. Своїх, чортів син, своїх б'єш?..» Але Андрій…)

– Про що попросив він козаків? («Гей, хлоп'ята, заманіть мені тільки його до лісу…»)

Завдання: читання тексту («Розігнався на коні Андрій… Тарас вистрілив».)

– Яке почуття Бульби звучить у словах його: «Остапе!.. Остапе, не піддавайся!..» (Бажання підтримати його, надихнути, страх втратити сина.)

- Що ріднить повість із билинами? (Трьохразові повторення. «Чи є порох…?) Опис жіночого горя. («Не по одному козакові заплакає мати…» наймилішого за всіх.) Опис бою. («Козаки… вилетіла молода душа».) Гіперболи: «Там, де пройшли незамайновці, – то там і вулиця, де повернулися – там уже й провулок».)

ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

Заключне слововчителі.

Немає нічого міцнішого щодо людей, ніж товариство. Є прислів'я: «Сам гинай, а товариша рятуй»; якщо людина зраджує своїх товаришів, Батьківщину, вона гине, нехай не відразу, почуття провини ніколи не покине його: особистого щастя не можна досягти зрадою Батьківщині.

Н. В. Гоголь. «тарас бульба» Аналіз 10, 11, 12-й глав

Цілі: підвести до осмислення героїко-патріотичної теми твору, ідеї подвигу на славу Вітчизни; удосконалювати навички аналітичної роботи з текстом.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Вивчення нових розділів.

1. Розмова з питань.

– Чому Андрій покірно слухався Тараса Бульби? (Він винен, він зрозумів, що доведеться відповідати за зраду, тому покірно, як дитина, зліз з коня і зупинився ні живий, ні мертвий перед Тарасом.)

- Він покаявся? («…Він вимовляв чиєсь ім'я, але це було ім'я вітчизни, чи матері, чи братів, це було ім'я прекрасної поляки».)

Завдання: читання гол. 9 (полонення Остапа та Тараса Бульби.)

2. Аналіз глави 10.

Завдання: пробудження тараса.

– Яку клятву вимовив Остап? («Дай же, Боже... не промовив жодного слова». С. 207.)

- Чому в останню годину Остап згадує батька і звертається до нього? («Він не хотів би чути ридання… Чи чуєш ти?» Нелюдські муки послабили волю Остапа. Він хотів почути або побачити твердого чоловіка, людину, яка б підбадьорила його, освіжила його сили і втішила при останніх хвилинах життя.)

- Почув він слово чоловіка? (С. 207.)

4. Аналіз глави 12.

Завдання: помста Тараса за сина.

- Яка кара була придумана йому? (І присудили… спалити… Але не на багаття дивився Тарас… С. 209.)

- На що він дивився? («До берега… був погоні». З. 209.)

- Яке його передсмертне бажання? (С. 209. "Прощайте ... погуляйте!")

Висновок. Сумно, тому що герої загинули, але загинули героями, не зрадили своєї клятви, товаришам. Їхні подвиги, їхні імена будуть у віках, будуть прикладом служіння Батьківщині.

ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

Вікторина:

1. Який герой та за яких обставин вимовляє наведені нижче слова.

«Терпи, козаку, – отаманом будеш!»

«Що, синку, допомогли тобі твої ляхи?»

«Є ще порох у порохівницях?»

2. За яких життєвих ситуаціях вони могли бути вимовлені і сьогодні?

3. "Поемою про любов до батьківщини" назвав повість Гоголя В. Г. Бєлінський. Чи погоджуєтесь ви з цим судженням?

4. Ілюстрації яких художників до повісті «Тарас Бульба» повніше, на вашу думку, відбивають характери героїв?

Домашнє завдання: закінчити збір матеріалу до твору «Порівняльна характеристика братів».

Порівняльна характеристика залишку та андрія, Тараса Бульби

Цілі: розвивати вміння працювати з текстом, підбирати цитати, що підтверджують думку, що висловлюється; відзначити причину зради Андрія-воїна, показати глибину самовідданості Остапа-воїна, Тараса Бульби, їхню вірність Батьківщині; вчити працювати над планом та за планом.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Робота на новій темі.

1. Самостійна робота з текстом за завданнями (10-15 хв).

Завдання записані на дошці.

1) Знайдіть у розділі V епізод, у якому йдеться про Остапу та Андрію. Чим відрізняється поведінка Остапа у бою від поведінки Андрія? Чому по-різному поводяться брати?

2) Підготуйте читання епізоду "Зустріч Андрія з татаркою" (гл. V). Які властивості характеру виявив Андрій у цій зустрічі? Який вибір зробив Андрій?

3) Знайдіть епізоди про Андрія (гл. VI) та Остапа (гл. VII). Порівняйте вчинки та переживання братів. Чим відрізняються брати одне від одного? Які почуття у вас викликають Остап та Андрій?

2. Колективне обговорення питань.

– Чим відрізняється поведінка Остапа у бою від поведінки Андрія?

– Чому по-різному вони поводяться? (Якщо Остап, цілеспрямований у своїх вчинках воїн, із задатками полководця, виявляє витримку, холоднокровність (тому автор і пише, що «лицарські його якості вже набули широкої сили якостей лева», то Андрій – втілення палкості, неприборканих бажань) У битві його приваблює не досягнення мети, заради якої йде битва, а сам процес бою, захват (любування) боєм. не помічаючи небезпеки: «летять голови, з громом падають на землю коні, а він (Андрій) мчить, як п'яний, у свисті куль, у шабельному блиску і не чуючи …У цьому сутність його палкого і неприборканого характеру.)

– Які властивості характеру виявив Андрій під час зустрічі з татаркою? Який вибір він зробив? (Панночка розуміє, що вона для запорожців ворог і просить прийти, якщо можна, або дати шматок хліба для вмираючої матері. Як автор описує душевний стан Андрія? «…биття серця ставало сильнішим за однієї думки, що він побачить панночку; «…йому раптом прийшло на думку, що вона вмирає з голоду". Ніяких сумнівів герой не відчуває. Як і в бою, він у владі емоцій (почуттів). Особисте щастя для нього дорожче загальної справи боротьби з ворогом. Нехтує він і військовим боргом. Егоїзм одержав у душі Андрія верх над усіма іншими почуттями та розумом.

– (Гол. VI, VII.) Андрій гине морально. Не замислюючись, зрікається матері, Батьківщини в ім'я любові до польської панночки. «А що мені батько, товариші та вітчизна. Хто сказав, що моя вітчизна Україна?.. Вітчизна моя – ти!..» Андрій протиставив себе батькові, братові та всім запорожцям, колишнім товаришам по зброї. Гол. VI.

А в цей час Остап, як яструб (VII гл.), що плаває в небі… стрілою накинув йому (поляку) на шию мотузку».

Його обирають курінним отаманом. «Краще не можна… як у старої людини. Остап… подякував за честь…»

– Чи щасливий Андрій у особистому житті? (Немає особистого щастя, якщо людина намагається досягти її такою фатальною жертвою, як зрада Батьківщині. Андрій гине і фізично.)

- Виховані під батьківським дахом, що вчилися в одному і тому ж бурсі, залиш і Андрій відрізнялися різницею характерів і поглядів на життя. Чому? (Не було в натурі Андрія прямоти і чесності, не пройшли даремно його дитячі хитрощі, з'явилося прагнення сховатися за спину товаришів, ухилитися від покарання, хоча «був ватажком досить небезпечного підприємства…» Поступово розвивався егоїзм, жив Андрій тільки власними почуттями, переживаннями, все інше: любов до брата, батька, матері, Батьківщини, святий обов'язок товариства – все зникло, зникло не через боягузтво, а через хитрість.)

3. Самостійна робота з ілюстрацій до повісті Є. Кібрика.

– Що зображено на ілюстраціях Є. Кібрика?

– Як передав художник стійкість та мужність Остапа, неухильну волю та героїзм Тараса?

– Які якості характеру Андрій зумів передати художник?

IV. Підбиття підсумків уроку.

– Чому один із синів Тараса загинув як народний герой, а другий – «зник безславно, як підла собака»? (Остап чесно і мужньо бився з поляками, незважаючи на молодість, був обраний запорожцями в курінні отамани, навіть полон і чужина не зламали його. Він гідно витерпів усі тортури і не здригнувся перед смертю. Навіть перед стратою він не тільки сам твердий, але і намагається підбадьорити товаришів, налаштувати їх на героїчний лад.

Андрій зраджує і батька, і брата, і Вітчизну, і товаришів, полюбивши чудову полячку. Він, не замислюючись, переходить на бік ворога, аби бути разом із коханою.)

– Перерахуйте, які засоби використовує Гоголь для зображення характерів Остапа та Андрія. (Портрет, монологи (наприклад, Остапа перед стратою, Андрія перед панночкою), авторські характеристики (історія життя в бурсі, ставлення до батьків, брати на полі лайки і т. д.), поведінка героїв, оцінки їх іншими персонажами, діалоги.)

Слово вчителя.

Саме в Остапі, Тарасі та інших запорожцях втілилася мрія письменника про велике служіння спільній справі. Звернення до минулого, до трагічних сторінок історії – не уникнення дійсності, а відповідь на питання, що хвилювали Гоголя, про місце людини в суспільстві та політичному житті країни, про те, якою має бути людина.

Домашнє завдання: підготувати текст для характеристики Тараса Бульби, його про товариство (виразне читання, переказ, близький до тексту).

підготовка до твору про Тараса Бульбу

Цілі: на прикладі образу Т. Бульби показати силу та велич подвигу в ім'я служіння Батьківщині та православній вірі; розвивати навички роботи над планом до твору, вміння підбирати потрібний мовний матеріал.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.

ІІІ. Робота на новій темі.

Так закінчує свою повість М. В. Гоголь, який розповів нам сумну історію життя та боротьби (за свободу Батьківщини, за християнську віру, за процвітання своєї землі) героїв-запорожців.

У повісті багато героїв, у кожного з них свій характер, свій душевний склад: міцний на їдке слово Демід Попович, мудрий і спокійний прожив довге життя Бовдюг, який вирушив у похід, сподіваючись бути «придатним» козакам-товаришам, розумний і розважливий у бою отаман Кокубенко, Остап, який успадкував від батька цілісність характеру, тверезість у бою, чуйність і живий розум, і, нарешті, сам Тарас Бульба, грубуватий за вдачею, впертий, але до кінця життя вірний своїй Батьківщині та товариству.

Подумайте чому Гоголь не дає нам докладний портрет головного героя. А як ви собі уявляєте Тараса Бульбу? (Напевно, в цьому немає потреби – зачіска, одяг, взуття були у Тараса, як у інших запорожців, та й мало уваги приділяв він своїй зовнішності (згадаймо зневагу старого запорожця до багатих штанів, забруднених дьогтем). Крім того, його молодість давно минула. , а в зрілі роки зовнішня краса замінюється внутрішньою – розумом, волею, силою… Як виглядає Тарас?. Чорне море, папаха з чорних змушок з червоним верхом, дорога зброя, в руках – трубка. Говорить голосно, але неквапливо.

2. Колективне обговорення питань, що характеризують Тараса Бульбу.

Складання пунктів плану.

– Коли ми вперше знайомимось із героєм? Яка його зовнішність? (Старий Тарас – типовий запорожець. Він надзвичайно важкий і товстий. На ньому широчені шаровари, біла українська сорочка. Вуса до плечей. Виклично закинувши голову, Тарас із глузуванням дивиться на синів, а потім особисто перевіряє бійцівські навички одного з них, Остапа, получи схвалення і наказ: «Та він славно б'ється!.. Добрий буде козак!.. Отак колоти всякого… Нікому не спускай!»)

– Сам Тарас, «корінний, старий полковник, був створений для лайливої ​​тривоги. «Невгамовний вічно, він вважав себе законним захисником православ'я» – і готовий був «нікому не спускати», якщо не поважали козацьких «старшин» і стояли перед ними в шапках» збирачі податків польські, якщо знущалися з православ'я і якщо вороги були ті, хто не сповідав християнство.

Тарас – син бойової та важкої повіки, все життя його – постійні бойові походи в ім'я свободи Батьківщини. У жорстоких битвах народилася його мужність і весь вигляд старого полковника став твердим, суворим. Бажаючи, щоб і сини стали загартованими воїнами, а не «мазунчиками», він вирішує відправити їх на Запоріжжя зі словами: «Дайте Боже, щоб ви на війні завжди були щасливі!»

Риси характеру.

1) Гордість.

Тарас пишався своїми синами: «втішав себе заздалегідь думкою, як він з'явиться з двома своїми синами на сік», «представить їх усім старим загартованим у битвах товаришам» і скаже: «Ось подивіться, яких я молодців привів до вас!». І нам зрозуміло його батьківське почуття гордості, яке згодом йому ніяк не завадить покарати сина, який став зрадником.

Які муки мав відчувати старий Тарас, коли його син став його ворогом, зрадником, поглумився над найдорожчим і найсвятішим – любов'ю до Батьківщини. І в ім'я цього кохання батько знайшов у собі сили і мужність убити сина-зрадника. Тільки воістину героїчна натура здатна таке.

Тарас, тонкий знавець людської душі (психолог), розуміє, що для подвигу в ім'я Вітчизни необхідна підтримка товариша, необхідне почуття товариства. І у вирішальний момент він вимовляє свою промову про товариство!)

- У чому сила людини? («але поріднитися до душі, а чи не по крові може лише людина». У мові звучить зневага до ворогів, посіпаків, які переймають «басурманские звичаї».)

2) Талановитий полководець.

Тарас, як досвідчений воїн, завжди в центрі бою, він встигає побувати всюди, дати потрібні розпорядження, вчасно підбадьорити козаків. У різних місцях чується його голос: А що, пани? Є ще порох у порохівницях? Чи не ослабла козацька сила? Чи не гнуться козаки? Полководницький талант Тараса Бульби виявився у передбаченні небезпеки, тактики ведення бою, в умінні підбадьорити козаків у найнапруженіший момент бою. Під час страти нелюдські муки послабили сили і волю Остапа, і Тарас, щоб підбадьорити його, освіжити його сили перед останніми і найстрашнішими муками, вимовив одне тільки слово, яке могло йому коштувати життя: «Чую!»

– Як змінився Тарас після смерті Остапа! (Смерть сина потрясла Тараса. Після страти сина не було більше жалю та співчуття до ворогів у його серці. Тарас не повірив полякам, як багато його товаришів і не став укладати з ними перемир'я, а пішов із частиною козаків продовжувати розпочату боротьбу, і ніхто не міг зупинити його: «З огляду на все воїнство йшов полк, і довго ще обертався Тарас і все загрожував!» Це був уже не колишній життєрадісний, веселий і завзятий козак, а суворий і нещадний до ворогів воїн.

Провівши свого героя через страшні випробування, Гоголь показав, що людину можна запеклим, зробити нещасною і самотньою, яка не знає відпочинку від страждань, але її не можна зламати, зігнути, якщо вона служить спільній справі, якщо вона бореться за свободу.

Не переможеним, не зламаним лишився Тарас Бульба до кінця свого життя. Вогонь вирує під ним, язики полум'я обдають його груди, підбираються до вусів, але він кинувся туди, де б'ються його товариші, зібрав всю силу голосу і гучно закричав: «До берега! до берега, хлопці!.. Біля берега не було погоні!»

«І спалахнули радістю очі у старого отамана», коли він, прокинувшись від удару за пораду козакам, побачив як «козаки пливли на вузьких човнах…»)

Більше чотирьох століть відокремлює нас від подій повісті, і більше століття минуло відколи написані Гоголем ці безсмертні слова. Але жива повість, живі її герої, які у тяжкі роки випробувань були, є і будуть живим прикладом у боротьбі за свободу Батьківщини, прикладом великого братерства, товариства, що є запорукою успіхів, запорукою перемоги під ворогом.

3. Читання напам'ять (близько до тексту) промови Тараса.

- Якому герою гоголівської повісті належить ця мова? Яка її Головна думка? Як ці слова характеризують героя? («Хочеться мені вам сказати, панове…» до слів «Ні, так любити ніхто не може!» С. 192 у підручнику.)

(Це мова перед запорожцями головного героя повісті – Тараса Бульби. Основна її думка – прославляння Руської землі, товариства, російської душі. Тарас Бульба – справжній патріот Русі, він вірно стоїть за її незалежність, найвище цінуючи військове братерство запорожців, честь та доблесть. )

– Перечитайте уривок із 1-го розділу, присвячений Тарасу Бульбі. Хто дає йому цю характеристику? Чим вона важлива? («Тарас був одне із числа…» до слів «Невгамовний вічно, він вважав себе законним захисником православ'я». (С. 150 у підручнику.)

Це авторська характеристикагероя. Письменник виділяє головне в натурі Тараса – його невгамовність, прагнення боротьби, волелюбність, почуття власної та національної гідності. Тому одним із головних закликів старого полковника був заклик постояти за християнську віру. Таким чином, долю Тараса автор нерозривно пов'язує з долею України, а повість стає героїчним епосом.

4. Складання плану характеристики Тараса Бульби (простий та цитатний), обговорення плану, запропонованого вчителем.

характеристики Тараса Бульби

I. Вступ.

«Та хіба знайдуться на світі такі вогні, такі муки, такі сили, які б пересилили російську силу!» (Н. В. Гоголь.)

ІІ. Основна частина.

Тарас Бульба – син бойового та важкого часу.

1) Тарас – корінний, старий полковник.

2) Гордість козака за своїх синів.

3) «Немає уз святіше товариства».

4) Досвідчений полководець.

5) Суворий, нещадний месник.

6) Незламний воїн навіть перед смертю.

ІІІ. Висновок.

Безсмертя повісті та її героїв.

5. Коригування планів, складених учнями.

IV. Підбиття підсумків уроку.

Заключне слово вчителя.

Два великі художники минулого: письменник Н. В. Гоголь та живописець І. Є. Рєпін – присвятили свої твори Запорізькій Січі. Знаменита картина Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану», створена значно пізніше повісті «Тарас Бульба», зберігає дух гоголівської козацької вольниці», розповідає про нестримну хоробрість і згуртованість козаків.

Для цього звернемося до самого початку повісті, згадаємо, як складалися характери героїв, які витоки їхніх вчинків. А потім спробуємо їх порівняти.

-А що є основою будь-якого порівняння?

- Які ознаки будуть для нас важливими?

- Отже, назвемо ці складові.

- Порівняємо цих героїв, оскільки саме Порівняльна характеристикадопоможе нам знайти відповідь на запитання. Для цього заповнюватимемо таблицю.

– З чого починається повість?

- Як виглядають Остап та Андрій, опишіть їх зовнішній вигляд.

Прочитайте уривок із повісті «Навчання у бурсі». Підкресліть олівцем інформацію, що доводить ставлення героїв до навчання, заповніть таблицю.

Яким ми бачимо Остапа у Київській академії? Чому він вважався одним із найкращих товаришів? Чим відрізнявся Андрій від Остапа за участю у проказах?

- Назвіть юнацькі мрії Остапа та Андрія.

А зараз попрацюйте у своїх групах і складіть синквейн – опис Остапа та Андрія. Опишіть особливості характеру.

- Це ваша особиста думка і я не стану з вами сперечатися.

- Як поводяться в бою Остап та Андрій? Прочитайте перший бій братів.

- Що було сенсом життя для Остапа? Для Андрія?

Під мурами міста. (У бою брати показали велику молодецтво. Тарас пишається ними. Але в який момент стався в душі Андрія перелом?)

- В обложеному місті (Яке враження справило місто на Андрія?) Що змусило його залишитися?).

Ми знаємо, що першим загинув Андрій, але спочатку проаналізуємо загибель Остапа. Я прочитаю сцену загибелі Остапа, а ви підготуєтеся відповісти на запитання:

- Які якості Остапа далися взнаки в його останню годину?

— Як поводиться Тарас, бачачи муки сина? Що він говорить? Як його характеризують ці слова?

- Які останні слова Остапа?

- Чому він не виявив слабкість?

- Чи можемо ми зрозуміти його почуття?

– Як помирає Андрій? Я пропоную подивитися уривок із фільму «Смерть Андрія».

Загибель Андрія– це спірне питання, яке я пропоную вам обговорити трохи згодом.

Зіставлення Остапа і Андрія має у повісті глибокий соціально-філософський та художній сенс. Гоголь переосмислює біблійний мотив.

– З яким біблійним персонажем можна порівняти смерть Андрія? А Остапа?

– Смерть синів Тарас Бульби.

Остап помер як національний герой, а смерть Андрія викликає суперечки.

Поміркувати і висловити ваше ставлення до загибелі Андрія, допоможуть шість капелюхів. Чому саме шість капелюхів?Тому що ми сприймаємо світ і мислимо по-різному. Думати можна шістьма різними способами, позначені кольоровими капелюхами.

Завдання груп:

1 група «Червоний капелюх емоційного спостерігача»:Які почуття спричиняє смерть героя? Чому? Як ви вважаєте, як автор ставиться до Андрія?

2 група «Білий капелюх об'єктивного спостерігача»:Виклад факту загибелі героя із включенням цитат.

3 група «Чорний капелюх песиміста»: Негативне, критичне ставлення до вчинку героя Як ставиться до смерті? Висловіть свою думку про смерть героя.

4 група «Жовтий капелюх оптиміста»:Які якості героя можна назвати позитивними? Спробуйте виступити у ролі його захисника. Чому Андрій не чинить опору батькові і не виправдовується перед ним у момент їхньої останньої зустрічі? 5 група «Синій капелюх філософа»:Чи можете ви виправдати зраду героя? Яка трагедія Андрія пов'язана з особливостями його натури? Як ви ставитеся до фрази Тараса: «Я тебе породив, я тебе й уб'ю»

6 гурт «Зелений капелюх творчий»:Написати свій кінець повісті.

- Який сенс протиставлення Остапа та Андрія?

- Таким чином, епічна єдність образу Тараса Бульби роздвоюється в образах його синів. Образ Остапа втілює ідею нерозривного зв'язку з родовим тілом, вірність лицарській честі та Батьківщині, образ Андрія – ідею відпадання, егоїстичної роз'єднаності людей, відриву від цілого: колективу, народу, Бога.

ПІДСУМОК:

- Розкриваючи нам характери двох братів, Гоголь у жодному разі не хоче показати одного добрим, а іншого поганим. Два брати мають стати ворогами. Обидва гинуть, один – від рук ворогів, інший – від руки батька. Не можна назвати одного добрим, іншого – поганим. Гоголь дав національний характер у розвитку, показав людей, що за натурою належать різним історичним епохам. Остап перейняв риси героїчної, але дещо примітивної епохи. А Андрій, молодший брат, уже близький до більш витонченої та розвиненої цивілізації. Тому так і відрізняються їхні погляди, судження про вічні людські цінності, будь то любов, честь, обов'язок перед Батьківщиною.

короткий зміст інших презентацій

«Герої творів Чехова» – Проект сприяє розвитку інтересу. Антон Павлович Чехов. П'єси. Письменник. Антон Чехов. Чехов та герої його творів. Художник життя. Письменник світової слави. Коло дитячого читання. Людина в футлярі. Матеріал. Складання тесту. Поїздка. Зловмисник. Учасники проекту. Народився 17 січня 1860 року в Таганрозі. Капітанська дочка. Чехов у школі. Чехів на рік закінчення гімназії. Складання ілюстрації.

«Народні свята у творах» - сяють хрести на крилах. Євгеній Онєгін. Народні свята у творах російських письменників та поетів. Останній засіб. Літо Господнє. Вербна неділя. Снігуронька. Світлана. Сьомік. Пісні та крики. Пройшла «верба». Святковий час. Іван Купала. Хрещення. Народні прикмети. Чимало води вибігло з того далекого часу. Вечір напередодні Івана Купала. Святки. Велика Субота. Народні свята. Трійця.

«Твір «Юшка»» - Прочитайте епізод «Юшка та діти». Скільки років головному герою. Продовж фразу. Прочитайте уривок. Де працював Юшка. Героїка ветхості. Платонов себе. Читання та аналіз оповідання «Юшка». Ціль уроку. Робота з епіграфом уроку. Прочитайте початок оповідання. Андрій Платонович Платонов. Виразне читання вірша А. Яшина. Початок шляху. Як дорослі ставилися до героя оповідання. Дізнайся героя. Як розумієте слова героя.

«Жанри публіцистичного стилю промови» - Знайти зайве. Офіційно-діловий стиль мови. Художній стиль мови. Представлені матеріали. Герой Росії. Синтаксична конструкція. Сфера спілкування. Публіцистичний стиль. Провідна мета спілкування. Стилі мови. Публіцистичний стиль мови. Хліб. Повідомлення. Словосполучення. Науковий стиль мови. Назва мови мови. Водій. Агроном. Розмовний стиль мови.

«Література» 7 клас» - Вступний урок літератури 7 клас. Микола Семенович Лєсков. Михайло Юрійович Лермонтов. Визнач рід та жанр(вид) літературного твору. Антон Павлович Чехов. епос. Максим Горький. Як ви знаєте слова. Літературний рід. Подорож без відстані. Олександр Сергійович Пушкін. Літературознавство. Михайло Євграфович Салтиков-Щедрін. Простір та час у літературі. Микола Олексійович Некрасов. Афанасій Афанасійович Фет.

«Вірші російських поетів 19 століття природу» - А.К. Толстой. Мало одного життя. В. А. Жуковський. Чорний оксамитовий джміль. І. А. Бунін. Настання весни. Аналіз вірша «Благовіст». Синквейн. Жайворонок. Аналіз вірша. Благовіст. Вірші російських поетів 19 століття про природу і Батьківщину. Осінь.

Відповідь залишила: Гість

Народний характер повісті в тому, що Гоголь показав народне сприйняття часу та історії. Це було дуже важливо, коли жив Гоголь.
Зобразивши героїчне минуле російського народу, його ставлення до Вітчизни, до свободи, автор дав зрозуміти, що «є ще порох у порохівницях», не вичерпався ще джерело богатирства.
Саме тому багато запорожців нагадують билинних богатирів.
По-перше, козаки без вагань постають на захист своєї Батьківщини, це є сенсом їхнього життя.
По-друге, перебільшується їхня сила («там, де пройшли незамайновці – там і вулиця, де повернулися – там уже й провулок»).
По-третє, Гоголь включає текст повісті ліричні відступипро птахів, що злітаються на поживу, про вдов, які оплакуватимуть своїх чоловіків.
Цитатний план про товариство (глава IX).
1. «Ви чули від батьків і дідів, якою честю у всіх була земля наша».
2. «Все взяли бусурмани».
3. «Ось коли подали ми<...>руку на братство».
4. «Немає уз святіше товариства».
5. «...Породнитися спорідненістю до душі...може лише одна людина».
6. «...Таких, як у Російській землі, був таких товаришів».
7. «Ні, братики, так любити, як російська душа ... ні, так любити ніхто не може».
8. «...Підло завелося тепер на нашій землі».
9. «...Прокинеться воно [ російське почуття] колись».
10. «Нехай знають вони, що таке означає в Російській землі товариство!»

Відповідь залишила: Гість

Додай фотографію сюди)

Відповідь залишила: Гість

Гриньова звинуватили у зраді, порушенні присяги. Але, якщо Ви читали твір, то знаєте, що обвинувачення Гриньову висунуто у зв'язку з доносом і застереженням Швабрина, який вирішив будь-що погубити свого щасливого суперника.

Як адвокат Ви повинні довести, що Гриньов не зрадив присязі і залишився до кінця вірним імператриці. А матеріал Вам потрібно шукати у самому тексті. Капітанської доньки» А. С. Пушкіна. Перечитайте розділи, у яких Гриньов зустрічається з Пугачовим – і повстання, і під час повстання. Зверніть увагу на ті діалоги, які ведуть Пугачов і Гриньов, причини появи Гриньова у ворожому стані.

Вам треба знати про те, коли і як вперше зустрів Гринь Пугачова, як Петро Андрійович поводився після захоплення фортеці пугачовцями, чому Пугачов його не стратив.

Крім того, слід звернути увагу на те, чому Гриньов відмовився служити Пугачову, які якості характеру виявив, прямо кажучи ватажку повсталих, що вважає його розбійником, і у зв'язку з якими подіями він таки звернувся до Пугачова за допомогою.

Оскільки урок проходитиме у формі судового розгляду, то Вам треба підготувати питання до свідків та підсудного.

Свідками звинувачення є Зурін, Швабрін, Андрій Карлович, а свідками захисту – Марія Іванівна Миронова, кріпак Архип Савельєв, попадя Акуліна Памфілівна, Омелян Пугачов.

Запитуючи свідків звинувачення, Ви повинні показати, що одні з них (Швабрін) навмисно брешуть, а інші помиляються. Свідки захисту, відповідаючи на Ваші запитання, повинні підкреслити, чесність, порядність Петра Андрійовича, його вірність присязі, показати ті зусилля, які зробив Гриньов для порятунку дочки страченого Пугачовим капітана Миронова та вбитої пугачовцями його дружини Василіси Єгорів.

Найголовніша умова успішного Вашого виступу на уроці – відмінне знання «кримінальної справи», тобто змісту «Капітанської доньки» А. С. Пушкіна.

Як виявляється у повісті " Тарас Бульба " її народний характер?

Відповідь:

Як виявляється у повісті " Тарас Бульба " його народний характер?

Тарас Бульба - народний герой: він б'ється і бореться за незалежність народу, вірить у сили народу, який пов'язаний з ним одним бажанням, однією мрією: «Нехай же цвіте Російська земля!» Людина величезної волі та незвичайного природного розуму, зворушливо ніжна до товаришів нещадний до ворога, він карає польських магнатів та орендарів та захищає принижених та ображених. Це могутній образ, омріяний поетичною легендою, за висловом Гоголя,-«точно незвичайне явище російської сили». Його відрізняли, пише Гоголъ, «уміння рухати військом і найсильніша ненависть до ворогів». І разом з тим Тарас ні в якому разі не протиставлений навколишньому середовищу. Він «любив просте життя козаків» і нічим не вирізнявся з них.

У чому схожість героїв-запорожців із билинними богатирями?

Героїв-запорожців із билинними богатирями ріднить боротьба за свободу та незалежність Батьківщини; Зрозуміло герої Гоголя сприймаються як билинні богатирі: «Та хіба знайдуться на світі такі вогні, муки і така сила, яка б пересилила російську силу».

Напишіть цитати Тараса Бульби.

Вітчизна є те, що шукає душа наша, що миліше для неї всього. Вітчизна моя – ти. - Батьку! де ти! Чи ти чуєш усе це? (Остап) - Чую! (Тарас Бульба) - Що, синку, допомогли тобі твої ляхи? - Я тебе породив, я тебе й уб'ю! - А повернися, синку! Який ти смішний який! - Є ще порох у порохівницях?! - Немає пут святіше товариства! - Терпи, козаку, - будеш отаман! - Добре, синку, добре! - Чорт вас візьми, степу, які ви гарні!

 
Статті потемі:
Асоціація Саморегульована організація «Брянське Регіональне Об'єднання Проектувальників Зміни у ФЗ 340 від 03
Минулого тижня ми за допомогою нашого пітерського експерта про новий Федеральний закон № 340-ФЗ від 3 серпня 2018 року "Про внесення змін до Містобудівного кодексу Російської Федерації та окремі законодавчі акти Російської Федерації". Акцент був з
Хто розраховує заборгованість із аліментів?
Аліментна заборгованість - це сума, що утворюється внаслідок відсутності грошових виплат за аліментами з боку зобов'язаної особи або часткових виплат за певний період. Цей період часу може тривати максимально: До настання
Довідка про доходи, витрати, про майно державного службовця
Довідка про доходи, витрати, про майно та зобов'язання майнового характеру – це документ, який заповнюється та подається особами, які претендують або заміщають посади, здійснення повноважень за якими передбачає безумовний обов'язок
Поняття та види нормативних правових актів
Нормативно-правові акти – це корпус документів, який регулює правовідносини у всіх сферах діяльності. Це система джерел права. До неї входять кодекси, закони, розпорядження федеральних та місцевих органів влади тощо. буд. Залежно від виду